2019 World Women's Curling Championship |
---|
|
Host city | Silkeborg, Denmark |
---|
Arena | Silkeborg Sportscenter |
---|
Dates | 16–24 March |
---|
Winner | Switzerland |
---|
Curling club | CC Aarau, Aarau |
---|
Skip | Silvana Tirinzoni |
---|
Fourth | Alina Pätz |
---|
Second | Esther Neuenschwander |
---|
Lead | Melanie Barbezat |
---|
Alternate | Marisa Winkelhausen |
---|
Coach | Manuela Netzer |
---|
Finalist | Sweden (Anna Hasselborg) |
---|
|
The 2019 World Women's Curling Championship (branded as the 2019 LGT World Women's Curling Championship for sponsorship reasons) was held from 16 to 24 March at the Silkeborg Sportscenter in Silkeborg, Denmark.
Qualification
The following nations qualified to participate in the 2019 World Women's Curling Championship:
- Notes
Teams
The teams are as follows:[1]
Canada | China | Denmark | Finland | Germany |
The Glencoe Club, Calgary Skip: Chelsea Carey Third: Sarah Wilkes Second: Dana Ferguson Lead: Rachelle Brown Alternate: Jill Officer | Harbin CC, Harbin Fourth: Wang Rui Skip: Mei Jie Second: Yao Mingyue Lead: Ma Jingyi Alternate: Zhang Lijun | Hvidovre CC, Hvidovre Skip: Madeleine Dupont Third: Denise Dupont Second: Julie Høgh Lead: Lina Knudsen Alternate: Gabriella Qvist | Åland Curling, Eckerö Skip: Oona Kauste Third: Eszter Juhász Second: Maija Salmiovirta Lead: Lotta Immonen Alternate: Marjo Hippi | CC Füssen, Füssen Skip: Daniela Jentsch Third: Emira Abbes Second: Klara-Hermine Fomm Lead: Analena Jentsch Alternate: Mia Höhne |
Japan | South Korea | Latvia | Russia | Scotland |
Karuizawa CC, Karuizawa Fourth: Ikue Kitazawa Third: Chiaki Matsumura Skip: Seina Nakajima Lead: Hasumi Ishigooka Alternate: Emi Shimizu | Chuncheon CC, Chuncheon Skip: Kim Min-ji Third: Kim Hye-rin Second: Yang Tae-i Lead: Kim Su-jin | Jelgavas KK, Jelgava Skip: Iveta Staša-Šaršūne Third: Santa Blumberga Second: Ieva Krusta Lead: Evelīna Barone Alternate: Tīna Siliņa | Adamant CC, Saint Petersburg Skip: Alina Kovaleva Third: Anastasia Bryzgalova Second: Galina Arsenkina Lead: Ekaterina Kuzmina Alternate: Uliana Vasilyeva | Dumfries Curling, Dumfries Skip: Sophie Jackson1 Third: Naomi Brown Second: Mili Smith Lead: Sophie Sinclair Alternate: Lauren Gray1 |
Sweden | Switzerland | United States | | |
Sundbybergs CK, Sundbyberg Skip: Anna Hasselborg Third: Sara McManus Second: Agnes Knochenhauer Lead: Sofia Mabergs Alternate: Johanna Heldin | CC Aarau, Aarau Fourth: Alina Pätz Skip: Silvana Tirinzoni Second: Esther Neuenschwander Lead: Melanie Barbezat Alternate: Marisa Winkelhausen | Four Seasons CC, Blaine Skip: Jamie Sinclair Third: Sarah Anderson Second: Taylor Anderson Lead: Monica Walker Alternate: Vicky Persinger | | |
WCT ranking
Year to date World Curling Tour order of merit ranking for each team prior to the event.[2]
Round-robin standings
Final round-robin standings
^ This was the first time the Canadian women's team failed to reach the playoffs at the World Championships in twenty years.[3]
Round-robin results
All draw times are listed in Central European Standard Time (UTC+1:00).[4]
Draw 1
Saturday, 16 March, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Hasselborg) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
China (Mei) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 3 | X | X | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Kovaleva) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | X | 11 |
Switzerland (Tirinzoni) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Nakajima) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 2 | X | X | 10 |
Scotland (Jackson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Jentsch) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 2 | 0 | X | 10 |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Draw 2
Saturday, 16 March, 19:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Canada (Carey) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Hasselborg) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
United States (Sinclair) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 8 |
Denmark (Dupont) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | / | L |
Switzerland (Tirinzoni) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | | W |
^Finland ran out of time, and therefore forfeited the match.[5]
Draw 3
Sunday, 17 March, 09:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Dupont) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Russia (Kovaleva) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Carey) | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 8 |
Germany (Jentsch) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
China (Mei) | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | X | X | X | 10 |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Sinclair) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Japan (Nakajima) | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 9 |
Draw 4
Sunday, 17 March, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Jentsch) | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 10 |
Japan (Nakajima) | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Gray) | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
China (Mei) | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Tirinzoni) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sweden (Hasselborg) | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Kovaleva) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6 |
South Korea (Kim) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Draw 5
Sunday, 17 March, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Scotland (Gray) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 2 | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 2 | 9 |
United States (Sinclair) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Canada (Carey) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Dupont) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | X | 3 |
Sweden (Hasselborg) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | X | X | 7 |
Draw 6
Monday, 18 March, 09:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
China (Mei) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Nakajima) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Russia (Kovaleva) | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
United States (Sinclair) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | 6 |
Draw 7
Monday, 18 March, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Nakajima) | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Canada (Carey) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Tirinzoni) | 0 | 0 | 4 | 1 | 0 | 0 | 4 | X | X | X | 9 |
Denmark (Dupont) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Hasselborg) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 8 |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Gray) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 9 |
Germany (Jentsch) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Draw 8
Monday, 18 March, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Sinclair) | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Russia (Kovaleva) | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Scotland (Gray) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Dupont) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
China (Mei) | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Carey) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Draw 9
Tuesday, 19 March, 09:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Kovaleva) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 9 |
China (Mei) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Jentsch) | 1 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 10 |
United States (Sinclair) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Switzerland (Tirinzoni) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Draw 10
Tuesday, 19 March, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Canada (Carey) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Scotland (Jackson) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Sweden (Hasselborg) | 1 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 2 | X | X | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 2 | 0 | 2 | X | X | 11 |
Japan (Nakajima) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 1 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 11 |
Denmark (Dupont) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Draw 11
Tuesday, 19 March, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Tirinzoni) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 8 |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Sinclair) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 | 1 | 4 | X | X | 13 |
Canada (Carey) | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Russia (Kovaleva) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 9 |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
China (Mei) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Germany (Jentsch) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Draw 12
Wednesday, 20 March, 09:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Dupont) | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | X | X | 7 |
Japan (Nakajima) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Jentsch) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
South Korea (Kim) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Jackson) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 1 |
Switzerland (Tirinzoni) | 0 | 2 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | X | X | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Hasselborg) | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | X | 9 |
Russia (Kovaleva) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 4 |
Draw 13
Wednesday, 20 March, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | X | 8 |
South Korea (Kim) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Dupont) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Scotland (Jackson) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Carey) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 8 |
China (Mei) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
United States (Sinclair) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 9 |
Draw 14
Wednesday, 20 March, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Kovaleva) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 7 |
Germany (Jentsch) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
China (Mei) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Switzerland (Tirinzoni) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 1 | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Sinclair) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sweden (Hasselborg) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Nakajima) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | 10 |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Draw 15
Thursday, 21 March, 09:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Jackson) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Sweden (Hasselborg) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | X | X | 3 |
Japan (Nakajima) | 3 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | X | X | X | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | 9 |
Denmark (Dupont) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Tirinzoni) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | X | 9 |
Canada (Carey) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Draw 16
Thursday, 21 March, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
China (Mei) | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
United States (Sinclair) | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Carey) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 9 |
Russia (Kovaleva) | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Kauste) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 10 |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Jentsch) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Denmark (Dupont) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Draw 17
Thursday, 21 March, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Nakajima) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Switzerland (Tirinzoni) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Hasselborg) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 5 | X | X | 8 |
Germany (Jentsch) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Jackson) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Russia (Kovaleva) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 9 |
China (Mei) | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 1 | 11 |
Draw 18
Friday, 22 March, 09:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 7 |
South Korea (Kim) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Dupont) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Hasselborg) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 5 |
Canada (Carey) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
United States (Sinclair) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6^ | 0 | 0 | 0 | 9 |
Scotland (Jackson) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 7 |
^Highest-scoring end of the event.
Draw 19
Friday, 22 March, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Jentsch) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 4 |
Finland (Kauste) | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | X | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Tirinzoni) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
United States (Anderson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
China (Mei) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 4 |
Japan (Nakajima) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Kovaleva) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | X | 9 |
Latvia (Staša-Šaršūne) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
^U.S. skip Jamie Sinclair was unable to play in this draw due to an injury sustained when she fell at the conclusion of her team's game earlier that day. Vice-skip Sarah Anderson moved-up to skip and alternate Vicky Persinger played vice. Anderson's twin sister Taylor played her usual position of second as did lead Monica Walker.[6]
Draw 20
Friday, 22 March, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Canada (Carey) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Denmark (Dupont) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Jackson) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
South Korea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Tirinzoni) | 0 | 3 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Germany (Jentsch) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Nakajima) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Sweden (Hasselborg) | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 9 |
Playoffs
Qualification games
Saturday, 23 March, 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Tirinzoni) | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 7 |
China (Mei) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Kovaleva) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Japan (Nakajima) | 0 | 0 | 2 | 4 | 0 | 2 | 1 | 2 | X | X | 11 |
Semifinal 1
Saturday, 23 March, 14:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
South Korea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Switzerland (Tirinzoni) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 5 |
Semifinal 2
Saturday, 23 March, 19:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Hasselborg) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 6 |
Japan (Nakajima) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Bronze medal game
Sunday, 24 March, 10:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Japan (Nakajima) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
South Korea (Kim) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 7 |
Final
Sunday, 24 March, 16:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Sweden (Hasselborg) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Switzerland (Tirinzoni) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Final standings
Statistics
Top 5 player percentages
Final round robin percentages; minimum 9 games[7]
Awards
The awards and all-star team are as follows:
All-Star Team[8]
Frances Brodie Sportsmanship Award
- Wang Rui, China
References
- General
- Specific
- ^ "Teams". World Curling Federation. 8 January 2010. Retrieved 8 March 2019.
- ^ CurlingZone
- ^ "Canadian rink misses playoffs at world women's curling championship". Winnipeg: Rogers Digital Media.
Canada has missed the playoffs for the first time in 20 years at the world women's curling championship.
- ^ "Official Draw". World Curling Federation. Archived from the original on 8 March 2019. Retrieved 23 February 2019.
- ^ "Game Results" (PDF). WWCC 2019. 16 March 2019. Retrieved 24 November 2022.
- ^ Davis, Terry (22 March 2019). "USA finishes seventh at World Women's Championship in Denmark". Stevens Point, Wisconsin, Usa: US Curling Association. Archived from the original on 25 March 2019.
Sinclair was forced out of the lineup this afternoon against Switzerland due to an injury she sustained when she fell at the conclusion of the morning game against Scotland....With the injury to Sinclair, Sarah Anderson played skip with Vicky Persinger sliding in at vice skip
- ^ "Shot Success Percentage by Position" (PDF). WWCC 2019. Retrieved 24 November 2022.
- ^ "LGT World Women's Curling Championship 2019 - LGT World Women's Curling Championship 2019 All Stars". Archived from the original on 27 March 2019. Retrieved 27 March 2019.
External links
|
---|
Summer sports & indoor sports | |
---|
Winter sports | |
---|
Cue & mind sports | |
---|
Motor sports | |
---|