2024 Copa Venezuela
Copa Venezuela Luis Mendoza 2024 | |
---|---|
Tournament details | |
Country | Venezuela |
Dates | 6 June – 20 July 2024 |
Teams | 30 |
Tournament statistics | |
Matches played | 50 |
Goals scored | 124 (2.48 per match) |
All statistics correct as of 30 June 2024. | |
← 2019 |
The 2024 Copa Venezuela, officially named Copa Venezuela Luis Mendoza 2024, is the 51st edition of the Venezuelan football cup, returning after a five-year hiatus. The competition began on 6 June with the participation of 14 Primera División and 16 Segunda División teams,[1] and will end on 20 July 2024,[2] with the final to be played at Estadio Metropolitano de Cabudare.[3]
Zamora are the defending champions, having won the tournament in its most recent edition held in 2019.[4]
Format
For this year, the 30 participating teams were divided into ten groups of three teams each, according to geographical location and also considering the inclusion of at least one Segunda División team in each group. In the group stage, teams will play each one of their group rivals twice (once at home and once away), with the ten group winners and the six best group runners-up advancing to the knockout stage. Matches in the knockout rounds (round of 16, quarter-finals, semi-finals, and final) will be played over a single leg, with the home team in each matchup being decided by a draw.[5]
Group stage
Group A
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | CAR | MET | DMI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Caracas | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 5 | +1 | 6 | Advance to the knockout stage | — | 2–1 | 2–0 | |
2 | Metropolitanos | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 | Possible knockout stage | 2–1 | — | ||
3 | Deportivo Miranda | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | −2 | 3 | 2–1 | 1–2 | — |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Head-to-head results; 5) Drawing of lots.
Group B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | APC | YAR | CBO | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Academia Puerto Cabello | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 1 | +3 | 6 | Advance to the knockout stage | — | 3–0 | 0–1 | |
2 | Yaracuyanos | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 | 6 | Possible knockout stage | 0–1 | — | 2–0 | |
3 | Carabobo | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 4 | −3 | 3 | 0–2 | — |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Head-to-head results; 5) Drawing of lots.
Group C
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | BOL | ANG | AIF | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bolívar (A) | 4 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1 | +2 | 8 | Advance to the knockout stage | — | 0–0 | 0–0 | |
2 | Angostura | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 | Possible knockout stage | 0–1 | — | ||
3 | AIFI Guayana (E) | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | −2 | 1 | 1–2 | 0–1 | — |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Head-to-head results; 5) Drawing of lots.
(A) Advance to a further round; (E) Eliminated
Group D
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | INT | ESM | VIG | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Inter de Barinas (A) | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 | Advance to the knockout stage | — | 0–0 | 2–1 | |
2 | Estudiantes de Mérida | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 | 5 | Possible knockout stage | — | 4–2 | ||
3 | El Vigía (E) | 4 | 0 | 1 | 3 | 4 | 8 | −4 | 1 | 1–2 | 0–0 | — |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Head-to-head results; 5) Drawing of lots.
(A) Advance to a further round; (E) Eliminated
Group E
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | ANZ | UCV | NES | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Anzoátegui (A) | 4 | 3 | 1 | 0 | 6 | 1 | +5 | 10 | Advance to the knockout stage | — | 1–0 | 4–1 | |
2 | Universidad Central | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 | Possible knockout stage | 0–0 | — | 1–0 | |
3 | Nueva Esparta (E) | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | −5 | 0 | 0–1 | — |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Head-to-head results; 5) Drawing of lots.
(A) Advance to a further round; (E) Eliminated
Group F
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | TAC | URE | REF | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Deportivo Táchira | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 6 | Advance to the knockout stage | — | 5–1 | ||
2 | Ureña | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 13 | −6 | 6 | Possible knockout stage | 2–1 | — | 3–1 | |
3 | Real Frontera | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 5 | +2 | 3 | 0–1 | 6–1 | — |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Head-to-head results; 5) Drawing of lots.
Group G
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | DLG | MAR | ARA | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Deportivo La Guaira (A) | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 4 | +4 | 7 | Advance to the knockout stage | — | 3–3 | 3–0 | |
2 | Marítimo de La Guaira | 3 | 0 | 3 | 0 | 5 | 5 | 0 | 3 | Possible knockout stage | — | 2–2 | ||
3 | Aragua (E) | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 7 | −4 | 2 | 1–2 | 0–0 | — |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Head-to-head results; 5) Drawing of lots.
(A) Advance to a further round; (E) Eliminated
Group H
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | ZAM | ACR | POR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Zamora (A) | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 7 | Advance to the knockout stage | — | 1–0 | 0–1 | |
2 | Academia Rey | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | Possible knockout stage | 1–1 | — | ||
3 | Portuguesa | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | −1 | 3 | 1–2 | 0–1 | — |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Head-to-head results; 5) Drawing of lots.
(A) Advance to a further round
Group I
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | MON | ALC | DYP | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Monagas (A) | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 7 | Advance to the knockout stage | — | 5–1 | ||
2 | Atlético La Cruz (A) | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 5 | +2 | 7 | 0–0 | — | 4–0 | ||
3 | Dynamo Puerto (E) | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 9 | −7 | 0 | 2–3 | 0–2 | — |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Head-to-head results; 5) Drawing of lots.
(A) Advance to a further round; (E) Eliminated
Group J
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | TRU | RAY | HEF | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Trujillanos | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 4 | +3 | 6 | Advance to the knockout stage | — | 2–0 | 5–0 | |
2 | Rayo Zuliano | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 6 | Possible knockout stage | 3–0 | — | 2–1 | |
3 | Héroes de Falcón | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 7 | −5 | 3 | 1–0 | — |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Head-to-head results; 5) Drawing of lots.
Ranking of group runners-up
The six best teams among those ranked second in their groups will advance to the knockout stage.
Pos | Grp | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | I | Atlético La Cruz (A) | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 5 | +2 | 7 | Advance to the knockout stage |
2 | J | Rayo Zuliano | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 6 | |
3 | A | Metropolitanos | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 | |
4 | B | Yaracuyanos | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 | 6 | |
5 | F | Ureña | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 13 | −6 | 6 | |
6 | D | Estudiantes de Mérida | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 | 5 | |
7 | H | Academia Rey | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
8 | C | Angostura | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 | |
9 | E | Universidad Central | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 | |
10 | G | Marítimo de La Guaira | 3 | 0 | 3 | 0 | 5 | 5 | 0 | 3 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Drawing of lots.
(A) Advance to a further round
Knockout stage
Bracket
Round of 16 | Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||||||
P9 | |||||||||||||||
P8 | |||||||||||||||
Winner G2 | |||||||||||||||
Winner G1 | |||||||||||||||
P16 | |||||||||||||||
P1 | |||||||||||||||
Winner S1 | |||||||||||||||
Winner S2 | |||||||||||||||
P4 | |||||||||||||||
P13 | |||||||||||||||
Winner G4 | |||||||||||||||
Winner G3 | |||||||||||||||
P12 | |||||||||||||||
P5 | |||||||||||||||
Winner F1 | |||||||||||||||
Winner F2 | |||||||||||||||
P14 | |||||||||||||||
P3 | |||||||||||||||
Winner G8 | |||||||||||||||
Winner G7 | |||||||||||||||
P11 | |||||||||||||||
P6 | |||||||||||||||
Winner S4 | |||||||||||||||
Winner S3 | |||||||||||||||
P10 | |||||||||||||||
P7 | |||||||||||||||
Winner G6 | |||||||||||||||
Winner G5 | |||||||||||||||
P15 | |||||||||||||||
P2 |
See also
References
- ^ "La Copa Venezuela 2024 tendrá 10 grupos en la primera ronda" [The 2024 Copa Venezuela will have 10 groups in the first round] (in Spanish). La Vinotinto. 3 May 2024. Retrieved 16 May 2024.
- ^ "La final de la Copa Venezuela 2024 se jugará el 20 de julio" [The Copa Venezuela final will be played on 20 July] (in Spanish). La Vinotinto. 16 May 2024. Retrieved 27 May 2024.
- ^ "La final de la Copa Venezuela ya tiene sede" [The Copa Venezuela final already has a venue] (in Spanish). 800 Noticias. 31 May 2024. Retrieved 27 June 2024.
- ^ "Zamora se tituló por primera vez en la Copa Venezuela" [Zamora won the title in the Copa Venezuela for the first time] (in Spanish). La Vinotinto. 27 November 2019. Retrieved 16 May 2024.
- ^ "Liga FUTVE: Así será el formato de la Copa Venezuela 2024" [Liga FUTVE: This will be the format of the 2024 Copa Venezuela] (in Spanish). Diario Meridiano. 3 May 2024. Retrieved 16 May 2024.
External links
- Official website of the Venezuelan Football Federation (in Spanish)
- v
- t
- e
- Copa Libertadores (qualifying stages, group stage, final stages, final)
- Copa Sudamericana (first stage, group stage, final stages, final)
- Recopa Sudamericana
- UEFA–CONMEBOL Club Challenge
- Copa Libertadores Femenina
- U-20 Copa Libertadores (final)
- Under-20 Intercontinental Cup
- Copa Libertadores de Futsal
- Copa Libertadores de Futsal Femenina