HelyszínekSouth American Assurance Society Hall (Medellín rendező városban)
HonlapOlimpBase honlap

Címvédő Szovjetunió
Győztes Szovjetunió

← 1972: Szkopje1976: Haifa →

A 6. női sakkolimpiát 1974. szeptember 15. és október 7. között Kolumbiában, Medellínben, a South American Assurance Society Hallban rendezték meg. Ez volt az utolsó olyan női sakkolimpia, amelyet a nyílt versenytől külön, más helyszínen és időpontban rendeztek. A nyílt és a női versenyek együttes megrendezésére rendszeresen 1976-tól kezdődően került sor. A versenyt a címvédő szovjet válogatott rájátszás után nyerte meg.

A verseny

A 6. női sakkolimpián 26 ország 77 versenyzője vett részt, köztük egy 1 nemzetközi mester[1] és 22 női nemzetközi mester. A csapatok két főt és egy tartalékot nevezhettek, köztük az erősorrendet meg kellett adni, így lehetőség nyílt a táblánkénti legjobb egyéni eredmények megállapítására.

A verseny lefolyása

A 26 csapatot 5 elődöntőbe sorolták. Minden csoportból az első két helyezett jutott az „A” döntőbe, a 3–4. helyezettek a „B” döntőbe, a többi csapat a „C” döntőbe. Az azonos csoportban egymással már játszó csapatok nem vitték magukkal az eredményt a döntőbe.

A versenyt mind az elődöntő csoportokban, mind a döntőkben körmérkőzéses formában rendezték. A csapat eredményét az egyes versenyzők által megszerzett pontok alapján számolták. Holtverseny esetén vették csak figyelembe a csapateredményeket, ahol a csapatgyőzelem 2 pontot, a döntetlen 1 pontot ért. Ennek egyenlősége esetén az egymás elleni eredményt, ha ez is egyenlő volt, akkor a Sonneborn–Berger-számítást vették alapul. Ez utóbbi alól az 1. helyen bekövetkezett holtverseny volt a kivétel. Ez a sakkolimpia volt az egyetlen alkalom a sakkolimpiák történetében – mind a nyílt, mind a női olimpiákat beleértve – hogy az első hely sorsát rájátszás döntötte el.

A játszmákban fejenként 2,5 óra állt rendelkezésre az első 40 lépés megtételéhez, majd 16 lépésenként további 1 óra.

A versenyen a favorit az olimpiai bajnoki cím védője, a szovjet válogatott volt ezúttal is, az első táblán a világbajnok Nona Gaprindasvilivel. Az átlag Élő-pontszám alapján is a Szovjetunió volt a legerősebb 2380 ponttal, őket Magyarország követte 2300 és Románia 2233 ponttal.

A magyar csapatot Ivánka Mária, Verőci Zsuzsa és Porubszky Mária alkotta. Közülük egy fordulóban két játékos ülhetett asztalhoz. A magyar csapat az első fordulótól kezdve az első-második hely valamelyikén állt, az utolsó forduló előtt vezette a mezőnyt, azonban ekkor kerültek szembe a szovjet válogatottal, akiktől vereséget szenvedtek. Így az első helyezettől fél ponttal lemaradva végül csak a 4. helyen végeztek.

A versenyen az 1–2. helyen a szovjet és a román válogatott végzett. Mivel a holtversenyt eldöntő számítások is egyenlőséget mutattak (kivéve a Sonneborn–Berger-számítást, amit viszont az első hely esetében a szabályok szerint nem vettek figyelembe), ezért rájátszás döntött. A kétfordulós rájátszásban a szovjet csapat 3–1 (2–0, 1–1) arányú győzelemmel hódította el a bajnoki címet (Gaprindasvili–Polihroniade 1½–½, Alekszandria–Baumstark 1–0, Levityina–Teodorescu ½–½).

Az egyéni érmesek

A magyar versenyzők közül Ivánka Mária szerepelt a legeredményesebben, aki az 1. táblán – a világbajnok Nona Gaprindasvilivel azonos – 83,3%-os eredménnyel egyéni aranyérmet szerzett.