Jordan EJ15

Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye.

A Jordan EJ15 a Jordan Grand Prix Formula-1-es versenyautója volt a 2005-ös szezonban, az előző évi Jordan EJ14 továbbfejlesztése, és a Jordan 15. és egyben utolsó autója a Formula-1-ben. Két újonc versenyzővel vágtak neki a szezonnak, a portugál Tiago Monteiro váltotta a Williamshez átigazolt Nick Heidfeldet, és az indiai Narain Karthikeyan vette át Timo Glock helyét, aki 2005-ben az amerikai Champ Car bajnokságban versenyzett.

Teljesítmény

A korábbi évektől eltérően a Jordan a Toyota RVX-05 nevű motorját használta, ugyanazt a motort, amelyet maga a Toyota gyári F1-es csapata is használt. A Jordan lett így a Toyota első ügyfélcsapata. Az első EJ15 az előd EJ14 új szabályokhoz igazított változata volt. További fejlesztés nem történt. Az Olasz Nagydíjtól kezdve a csapat az EJ15B-t használta. Ezen a versenyen azonban csak Tiago Monteiro versenyzett az új futóművel, Narain Karthikeyan csak egy futammal később használta ezt az autót.

Az EJ15 teljesítménye gyenge volt a szezon során, és az egyetlen pont, ami az EJ15 mellett szólt, a megbízhatóság volt, hisz az autók tizenkilenc versenyen mindössze hatszor estek ki. A szezon azonban a csapat történetének egyik legrosszabb szezonja lett, hisz tizenkét ponttal a kilencedik helyen végeztek a konstruktőri bajnokságban.

Az EJ15-ös kódjelű autók egyetlen csúcspontja a harmadik és negyedik helyezés volt az Amerikai Nagydíjon, ahol csak a hat Bridgestone-gumit használó csapat indult el a versenyen. Monteiro, aki a szezon során csak egyszer esett ki, a belga nagydíjon a továbbfejlesztett EJ15B-t vezetve sikerült pontot szereznie a nyolcadik helyének köszönhetően. Ez volt a Jordan csapat utolsó pontszerzése az F1-ben.

Sablon:Jordan Grand Prix
  • m
  • v
  • sz
ír Jordan Grand Prix

Alapító: Eddie Jordan
Korábbi személyek: Gary Anderson · Mike Gascoyne · Sam Michael · Rob Smedley  · Alex Shnaider · Colin Kolles
Korábbi versenyzők: Brazil Rubens Barrichello · olasz Andrea de Cesaris · német Heinz-Harald Frentzen · UK Damon Hill · német Michael Schumacher  · német Ralf Schumacher
Nevezetes újoncok: német Michael Schumacher · Brazil Rubens Barrichello · német Ralf Schumacher · POR Tiago Monteiro · IND Narain Karthikeyan

Autók: 191 · 192 · 193 · 194 · 195 · 196 · 197 · 198 · 199 · EJ10 · EJ10B · EJ11 · EJ12 · EJ13 · EJ14 · EJ15 · EJ15B
Sablon:F1 2005 autók
  • m
  • v
  • sz
Ferrari F2004M •  Ferrari F2005 •  BAR 007 •  Renault R25 •  Williams FW27 •  McLaren MP4-20 •  Sauber C24 •  Red Bull RB1 •  Toyota TF105 •  Toyota TF105B •  Jordan EJ15 •  Jordan EJ15B •  Minardi PS04B •  Minardi PS05