U23-EM i friidrett 2009
U23-EM i friidrett 2009 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Det europeiske friidrettsforbundet | ||
Vertsby | Kaunas | ||
Vertsland | Litauen | ||
Arena(er) | S. Darius og S. Girenas stadion | ||
Dato | 16. til 19. juli 2009 | ||
Utgavenummer | 7 | ||
Deltakernasjoner | 42 | ||
Deltakere | 901 | ||
Øvelser | 44 | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
Debrecen 2007 – Ostrava 2011 |
U23-EM i friidrett 2009 var den 7. utgaven av dette toårlige friidrettsmesterskapet for europeiske utøvere under 23 år. Det ble arrangert på S. Darius og S. Girenas stadion i Kaunas i Litauen fra 16. til 19. juli 2009.
Medaljevinnere
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Harry Aikines-Aryeetey Storbritannia | 10,15 SB | Leevan Yearwood Storbritannia | 10,26 SB | Rion Pierre Storbritannia | 10,28 SB |
200 meter | Toby Sandeman Storbritannia | 20,37 PB | Aleixo-Platini Menga Tyskland | 20,59 | Ihor Bodrov Ukraina | 20,61 PB |
400 meter | Yannick Fonsat Frankrike | 45,68 PB | Nigel Levine Storbritannia | 45,78 PB | Jan Ciepiela Polen | 45,81 PB |
800 meter | Adam Kszczot Polen | 1:45,81 | Marcin Lewandowski Polen | 1:46,52 | Robin Schembera Tyskland | 1:46,63 |
1500 meter | Ivan Tukhtatsjev Belgia | 3:51,19 | James Brewer Storbritannia | 3:51,33 | Jakub Holuša Tsjekkia | 3:51,46 |
5000 meter | Mohamed Elbendir Spania | 13:55,10 | Noureddine Smaïl Frankrike | 13:59,23 SB | David McCarthy Irland | 14:00,78 |
10 000 meter | Selim Bayrak Tyrkia | 29:47,15 | Andrea Lalli Italia | 29:49,80 | Dmytro Lashyn Ukraina | 30:08,44 |
110 meter hekk | Artur Noga Polen | 13,47 | Gianni Frankis Storbritannia | 13,57 PB | Callum Priestley Storbritannia | 13,36 PB |
400 meter hekk | Lloyd Gumbs Storbritannia | 49,62 PB | Stanislav Melnykov Ukraina | 49,88 | Vincent Vanryckeghem Belgia | 49,90 PB |
3000 meter hinder | Aleksandr Paveljev Russland | 8:40,55 | José Luis Galván Spania | 8:41,53 PB | Krystian Zalewski Polen | 8:42,06 PB |
4×100 meter stafett | Ryan Scott Toby Sandeman Rion Pierre Leevan Yearwood Storbritannia | 39,09 | Emmanuel Biron Mickael Arminana Pierre-Alexis Pessonneaux Teddy Tinmar Frankrike | 39,26 | Kamil Kryński Artur Zaczek Olaf Paruzel Jakub Adamski Polen | 39,52 |
4×400 meter stafett | Marcin Sobiech Jakub Krzewina Michał Pietrzak Jan Ciepiela Łukasz Krawczuk* Sebastian Porządny* Polen *) Deltok i innledningsheat | 3:03,74 | Marco Vistalli Isalbet Juarez Domenico Fontana Matteo Galvan Italia | 3:03,79 | Bruno Naprix Mame-Ibra Anne Yoann Décimus Yannick Fonsat Abdesslam Merabet* Adrien Clemenceau* Frankrike *) Deltok i innledningsheat | 3:04,06 |
20 km kappgang | Miguel Ángel López Spania | 1:22:23 PB | Dzianis Simanovich Belarus | 1:22:57 | Matteo Giupponi Italia | 1:23:00 PB |
Høydehopp | Sylwester Bednarek Polen | 2,28 PB | Oleksandr Nartov Ukraina | 2,26 | Andrij Protsenko Ukraina | 2,24 SB |
Stavsprang | Raphael Holzdeppe Tyskland | 5,65 SB | Luke Cutts Storbritannia | 5,60 PB | Dimitrios Patsoukakis Hellas | 5,55 PB |
Lengdehopp | Janis Leitis Latvia | 7,90 PB | Pavel Karavajev Russland | 7,86 | Mikko Kivinen Finland | 7,85 =PB |
Tresteg | Daniele Greco Italia | 17,20 PB | Zjivko Petkov Bulgaria | 16,81 | Aliaksandr Liabedzka Belarus | 16,80 PB |
Kulestøt | Valerij Kokojev Russland | 20,20 | Nick Petersen Danmark | 18,94 PB | Mateusz Mikos Polen | 18,89 PB |
Diskos | Nikolay Sedjuk Russland | 60,80 SB | Ivan Hryshyn Ukraina | 59,61 | Martin Wierig Tyskland | 59,12 |
Sleggekast | Yury Shayunou Belarus | 78,16 | Anatoliy Pozdnyakov Russland | 72,42 | Alexander Ziegler Tyskland | 72,32 |
Spydkast | Ari Mannio Finland | 84,57 CR | Petr Frydrych Tsjekkia | 80,53 | Spiridon Lebesis Hellas | 79,37 PB |
Tikamp | Eelco Sintnicolaas Nederland | 8112 PB | Mateo Sossah Frankrike | 7885 | Mihail Dudaš Serbia | 7855 PB |
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Lina Grincikaitė Litauen | 11,37 | Nataliya Pohrebnyak Ukraina | 11,45 | Marika Popowicz Polen | 11,50 |
200 meter | Aleksandra Fedoriva Russland | 22,97 SB | Ewelina Ptak Polen | 23,07 PB | Marika Popowicz Polen | 23,25 |
400 meter | Kseniya Ustalova Russland | 51,74 | Kseniya Zadorina Russland | 51,76 | Anna Sedova Russland | 52,58 |
800 meter | Elena Kofanova Russland | 1:58,94 | Nataliya Lupu Ukraina | 2:01,08 | Agnieszka Leszczyńska Polen | 2:01,53 PB |
1500 meter | Sultan Haydar Tyrkia | 4:14,12 | Kristina Khalayeva Russland | 4:14,78 | Yelena Fesenko Russland | 4:15,86 |
5000 meter | Natalya Popkova Russland | 15:54,11 | Sviatlana Kudzelich Belarus | 16:03,85 | Emily Pidgeon Storbritannia | 16:04,71 SB |
10.000 meter | Natalya Popkova Russland | 33:37,31 | Zsófia Erdélyi Ungarn | 33:39,89 PB | Azra Eminović Serbia | 33:47,19 PB |
3000 meter hinder | Ancuţa Bobocel Romania | 9:47,90 | Julia Hiller Tyskland | 9:57,44 | Susanne Lutz Tyskland | 10:01,87 PB |
100 meter hekk | Christina Vukicevic Norge | 12,99 | Yekaterina Shtepa Russland | 13,28 | Alina Talay Belarus | 13,30 |
400 meter hekk | Perri Shakes-Drayton Storbritannia | 55,26 PB | Eilidh Child Storbritannia | 55,32 PB | Darya Korableva Russland | 56,08 |
20 km kappgang | Yelena Shumkina Russland | 1:33:05 | Zuzana Schindlerová Tsjekkia | 1:33:42 | Tatyana Shemyakina Russland | 1:34:13 |
4x100 meter | Annabelle Lewis Joey Duck Lucy Sargent Elaine O'Neill Storbritannia | 43,89 | Agnieszka Ceglarek Marika Popowicz Milena Pędziwiatr Weronika Wedler Polen | 43,90 | Silvija Peseckaitė Lina Andrijauskaitė Sonata Tamošaitytė Lina Grinčikaitė Litauen | 44,09 |
4x400 meter | Anna Sedova Kseniya Zadorina Kseniya Vdovina Kseniya Ustalova Lyudmila Mochalina Russland | 3:27,59 | Esther Cremer Jill Richards Janin Lindenberg Sorina Nwachukwu Lena Schmidt Tyskland | 3:29,21 | Maryna Liboza Katsiaryna Mishyna Hanna Tashpulatava Alena Kievich Maryia Kavaliova Belarus | 3:30,45 |
Høydehopp | Aleksandra Shamsutdinova Russland | 1,89 | Melanie Bauschke Tyskland | 1,89 | Urszula Domel Polen | 1,86 PB |
Stavsprang | Elisaveta Ryzih Tyskland | 4,50 =PB | Minna Nikkanen Finland | 4,45 =PB | Vanessa Vandy Finland | 4,35 |
Lengdesprang | Melanie Bauschke Tyskland | 6,83 PB | Nastassia Mironchyk Belarus | 6,76 | Éloyse Lesueur Frankrike | 6,72 SB |
Tresteg | Paraskevi Papachristou Hellas | 14,34 PB | Cristina Bujin Romania | 14,26 PB | Liliya Kulyk Ukraina | 13,88 |
Kulestøt | Denise Hinrichs Tyskland | 19,18 | Irina Tarasova Russland | 17,90 | Alena Kopets Belarus | 17,72 |
Diskos | Eden Francis Storbritannia | 57,29 | Vera Karmishina Russland | 54,48 | Jade Nicholls Storbritannia | 54,44 PB |
Sleggekast | Zalina Marghieva Moldova | 67,67 | Katerina Safrankova Tsjekkia | 63,01 | Sarah Holt Storbritannia | 62,55 |
Spydkast | Madara Palameika Latvia | 64,51 NR CR | Vira Rebryk Ukraina | 61,43 | Anna Wessman Sverige | 55,91 PB |
Sjukamp | Aiga Grabuste Latvia | 6396 NR | Olga Kurban Russland | 6205 | Nadezhda Sergeyeva Russland | 6118 PB |
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord |
Medaljeoversikt
Vertsland
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Russland | 12 | 8 | 5 | 25 |
2 | Storbritannia | 7 | 6 | 5 | 18 |
3 | Russland | 4 | 4 | 4 | 12 |
4 | Polen | 4 | 3 | 8 | 15 |
5 | Latvia | 3 | 0 | 0 | 3 |
6 | Spania | 2 | 1 | 0 | 3 |
7 | Tyrkia | 2 | 0 | 0 | 2 |
8 | Belarus | 1 | 3 | 4 | 8 |
9 | Frankrike | 1 | 3 | 2 | 6 |
10 | Italia | 1 | 2 | 1 | 4 |
11 | Finland | 1 | 1 | 2 | 4 |
12 | Romania | 1 | 1 | 0 | 2 |
13 | Hellas | 1 | 0 | 2 | 3 |
14 | Litauen | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | Moldova | 1 | 0 | 0 | 1 |
15 | Nederland | 1 | 0 | 0 | 1 |
15 | Norge | 1 | 0 | 0 | 1 |
18 | Ukraina | 0 | 6 | 4 | 10 |
19 | Tsjekkia | 0 | 3 | 1 | 4 |
20 | Bulgaria | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Danmark | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Ungarn | 0 | 1 | 0 | 1 |
23 | Serbia | 0 | 0 | 2 | 2 |
24 | Belgia | 0 | 0 | 1 | 1 |
24 | Irland | 0 | 0 | 1 | 1 |
24 | Sverige | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 44 | 44 | 44 | 132 |
Referanser
Eksterne lenker
- European Athletic Association - 7th European Athletics U23 Championships Kaunas LTU 16 - 19 July (resultater)
- Resultater
Autoritetsdata