Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1964 Tokio | |||
| |||
Miejsce | Yoyogi National Gymnasium | ||
---|---|---|---|
Data | 11 – 18 października 1964 | ||
Liczba konkurencji | 18 | ||
Liczba zawodników | 405 z 42 krajów |
pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964 w Tokio rozgrywane było w dniach 11 – 18 października na pływalni Yoyogi National Gymnasium. W zawodach wzięło udział 405 pływaków, w tym 162 kobiet i 243 mężczyzn, z 42 krajów. Po raz pierwszy w programie igrzysk znalazły się indywidualne wyścigi kobiet i mężczyzn w stylu zmiennym oraz sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym mężczyzn. Najlepszy wynik medalowy osiągnął reprezentant Stanów Zjednoczonych – Don Schollander, który 4-krotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Polacy nie startowali.
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Stany Zjednoczone | 13 | 8 | 8 | 29 |
2. | Australia | 4 | 1 | 4 | 9 |
3. | ZSRR | 1 | 1 | 2 | 4 |
4. | Wspólna Reprezentacja Niemiec | 0 | 4 | 2 | 6 |
5. | Holandia | 0 | 2 | 1 | 3 |
6. | Francja | 0 | 1 | 0 | 1 |
Wielka Brytania | 0 | 1 | 0 | 1 | |
8. | Japonia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Razem | 18 | 18 | 18 | 54 |
Medaliści
Mężczyźni
Konkurencja: | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
100 m stylem dowolnym (szczegóły) | Don Schollander Stany Zjednoczone | 53,4 | Bob McGregor Wielka Brytania | 53,5 | Hans-Joachim Klein Wspólna Reprezentacja Niemiec | 54,0 |
400 m stylem dowolnym (szczegóły) | Don Schollander Stany Zjednoczone | 4:12,2 | Frank Wiegand Wspólna Reprezentacja Niemiec | 4:14,9 | Allan Wood Australia | 4:15,1 |
1500 m stylem dowolnym (szczegóły) | Bob Windle Australia | 17:01,7 | John Nelson Stany Zjednoczone | 17:03,0 | Allan Wood Australia | 17:07,7 |
200 m stylem grzbietowym (szczegóły) | Jed Graef Stany Zjednoczone | 2:10,3 | Gary Dilley Stany Zjednoczone | 2:10,5 | Bob Bennett Stany Zjednoczone | 2:13,1 |
200 m stylem klasycznym (szczegóły) | Ian O’Brien Australia | 2:27,8 | Heorhij Prokopenko ZSRR | 2:28,2 | Chet Jastremski Stany Zjednoczone | 2:29,6 |
200 m stylem motylkowym (szczegóły) | Kevin Berry Australia | 2:06,6 | Carl Robie Stany Zjednoczone | 2:07,5 | Fred Schmidt Stany Zjednoczone | 2:09,3 |
400 m stylem zmiennym (szczegóły) | Dick Roth Stany Zjednoczone | 4:45,4 | Roy Saari Stany Zjednoczone | 4:47,1 | Gerhard Hetz Wspólna Reprezentacja Niemiec | 4:51,0 |
4 × 100 m stylem dowolnym (szczegóły) | Stany Zjednoczone Stephen Clark (52,9) = Mike Austin (53,9) Gary Ilman (53,4) Don Schollander (53,0) | 3:33,2 | Wspólna Reprezentacja Niemiec Horst Löffler (55,8) Frank Wiegand (54,2) Uwe Jacobsen (54,8) Hans-Joachim Klein (52,4) | 3:37,2 | Australia David Dickson (54,6) Peter Doak (55,0) John Ryan (55,3) Bob Windle (54,2) | 3:39,1 |
4 × 200 m stylem dowolnym (szczegóły) | Stany Zjednoczone Stephen Clark (2:00,0) Roy Saari (1:58,1) Gary Ilman (1:58,4) Don Schollander (1:55,6) | 7:52,1 | Wspólna Reprezentacja Niemiec Horst-Günther Gregor (2:02,0) Gerhard Hetz (2:01,8) Frank Wiegand (1:57,6) Hans-Joachim Klein (1:57,9) | 7:59,3 | Japonia Makoto Fukui (2:00,5) Kunihiro Iwasaki (2:01,1) Toshio Shoji (2:01,7) Yukiaki Okabe (2:00,5) | 8:03,8 |
4 × 100 m stylem zmiennym (szczegóły) | Stany Zjednoczone Thompson Mann (59,6) Bill Craig (1:09,6) Fred Schmidt (56,8) Stephen Clark (52,4) | 3:58,4 | Wspólna Reprezentacja Niemiec Ernst Küppers (1:01,4) Egon Henninger (1:07,7) Horst-Günther Gregor (59,8) Hans-Joachim Klein (52,7) | 4:01,6 | Australia Peter Reynolds (1:03,0) Ian O’Brien (1:07,8) Kevin Berry (57,7) David Dickson (53,8) | 4:02,3 |
Kobiety
Konkurencja: | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
100 m stylem dowolnym (szczegóły) | Dawn Fraser Australia | 59,5 | Sharon Stouder Stany Zjednoczone | 59,9 | Kathleen Ellis Stany Zjednoczone | 1:00,8 |
400 m stylem dowolnym (szczegóły) | Virginia Duenkel Stany Zjednoczone | 4:43,3 | Marilyn Ramenofsky Stany Zjednoczone | 4:44,6 | Terri Stickles Stany Zjednoczone | 4:47,2 |
100 m stylem grzbietowym (szczegóły) | Cathy Ferguson Stany Zjednoczone | 1:07,7 | Kiki Caron Francja | 1:07,9 | Virginia Duenkel Stany Zjednoczone | 1:08,0 |
200 m stylem klasycznym (szczegóły) | Galina Prozumienszczikowa ZSRR | 2:46,4 | Claudia Kolb Stany Zjednoczone | 2:47,6 | Swietłana Babanina ZSRR | 2:48,6 |
100 m stylem motylkowym (szczegóły) | Sharon Stouder Stany Zjednoczone | 1:04,7 | Ada Kok Holandia | 1:05,6 | Kathleen Ellis Australia | 1:06,0 |
400 m stylem zmiennym (szczegóły) | Donna de Varona Stany Zjednoczone | 5:18,7 | Sharon Finneran Stany Zjednoczone | 5:24,1 | Martha Randall Stany Zjednoczone | 5:24,2 |
4 × 100 m stylem dowolnym (szczegóły) | Stany Zjednoczone Sharon Stouder (1:01,2) Donna de Varona (1:00,9) Lillian Watson (1:00,7) Kathleen Ellis (1:01,0) | 4:03,8 | Australia Robyn Thorn (1:03,8) Janice Murphy (1:02,9) Lyn Bell (1:01,6) Dawn Fraser (58,6) | 4:06,9 | Holandia Pauline van der Wildt (1:04,6) Toos Beumer (1:03,8) Winnie van Weerdenburg (1:02,6) Erica Terpstra (1:01,0) | 4:12,0 |
4 × 100 m stylem zmiennym (szczegóły) | Stany Zjednoczone Cathy Ferguson (1:08,6) Cynthia Goyette (1:18,3) Sharon Stouder (1:06,1) Kathleen Ellis (1:00,9) | 4:33,9 | Holandia Corrie Winkel (1:12,2) Klenie Bimolt (1:18,5) Ada Kok (1:05,0) Erica Terpstra (1:01,3) | 4:37,0 | ZSRR Tatjana Sawieljewa (1:11,1) Swietłana Babanina (1:15,3) Tetiana Dewiatowa (1:09,3) Natalja Ustinowa (1:03,5) | 4:39,2 |
Bibliografia
- Wyniki w bazie Sports-reference.com. sports-reference.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-01)].
- Baza danych MKOL
- Oficjalne wyniki. library.la84.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-03)].
- p
- d
- e
Pływanie na letnich igrzyskach olimpijskich
- Medaliści olimpijscy
- Rekordy olimpijskie
- p
- d
- e
Dyscypliny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Tokio 1964