Navigație la Jocurile Olimpice de vară din 2020
Navigație la Jocurile Olimpice din 2020 | ||||
Loc: | Tokyo | |||
Prezențe la Olimpiadă: | a 27-a ediție | |||
Număr de probe: | 10 | |||
Participanți: | 380 | |||
Yachting după olimpiadă | ||||
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 • 2024 | ||||
Recapitulare |
Probele sportive de navigație la Jocurile Olimpice de vară din 2020 au avut loc în perioada 25 iulie–4 august 2021 pe Enoshima Yacht Harbor în Enoshim.[1]
Rezultate
Masculin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
RS:X detalii | Kiran Badloe Olanda (NED) | Thomas Goyard Franța (FRA) | Bi Kun China (CHN) |
Clasa Laser detalii | Matthew Wearn Australia (AUS) | Tonči Stipanović Croația (CRO) | Hermann Tomasgaard Norvegia (NOR) |
Clasa Finn detalii | Giles Scott Marea Britanie (GBR) | Zsombor Berecz Ungaria (HUN) | Joan Cardona Méndez Spania (ESP) |
Clasa 470 detalii | Australia (AUS) Mathew Belcher William Ryan | Suedia (SWE) Anton Dahlberg Fredrik Bergström | Spania (ESP) Jordi Xammar Nicolás Rodríguez |
Clasa 49er detalii | Dylan Fletcher Stuart Bithell Marea Britanie (GBR) | Peter Burling Blair Tuke Noua Zeelandă (NZL) | Erik Heil Thomas Plößel Germania (GER) |
Feminin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
RS:X detalii | Lu Yunxiu China (CHN) | Charline Picon Franța (FRA) | Emma Wilson Marea Britanie (GBR) |
Clasa Laser Radial detalii | Anne-Marie Rindom Danemarca (DEN) | Josefin Olsson Suedia (SWE) | Marit Bouwmeester Olanda (NED) |
Clasa 470 detalii | Marea Britanie (GBR) Hannah Mills Eilidh McIntyre | Polonia (POL) Agnieszka Skrzypulec Jolanta Ogar | Franța (FRA) Camille Lecointre Aloïse Retornaz |
Clasa 49erFX detalii | Brazilia (BRA) Martine Grael Kahena Kunze | Germania (GER) Tina Lutz Susann Beucke | Olanda (NED) Annemiek Bekkering Annette Duetz |
Mixt
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Nacra 17 detalii | Ruggero Tita Caterina Banti Italia (ITA) | John Gimson Anna Burnet Marea Britanie (GBR) | Paul Kohlhoff Alica Stuhlemmer Germania (GER) |
Clasament pe medalii
- Legendă
* Țara-gazdă
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Marea Britanie | 3 | 1 | 1 | 5 |
2 | Australia | 2 | 0 | 0 | 2 |
3 | Olanda | 1 | 0 | 2 | 3 |
4 | China | 1 | 0 | 1 | 2 |
5 | Brazilia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Danemarca | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Italia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
8 | Franța | 0 | 2 | 1 | 3 |
9 | Suedia | 0 | 2 | 0 | 2 |
10 | Germania | 0 | 1 | 2 | 3 |
11 | Croația | 0 | 1 | 0 | 1 |
Ungaria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Noua Zeelandă | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Polonia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
15 | Spania | 0 | 0 | 2 | 2 |
16 | Norvegia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 10 | 10 | 10 | 30 |
Note
- ^ „Sailing”. Tokyo 2020. Accesat în .
Legături externe
- en Navigație Arhivat în , la Wayback Machine. pe tokyo2020.org
|
|