Herrarnas lagförföljelse i bancykling vid olympiska sommarspelen 1980
Cykling vid olympiska sommarspelen 1980 | ||||
---|---|---|---|---|
Landsvägscykling | ||||
Linjelopp | Herrar | |||
Tempolopp lag | Herrar | |||
Bancykling | ||||
Individuell förföljelse | Herrar | |||
Lagförföljelse | Herrar | |||
Sprint | Herrar | |||
Tempolopp | Herrar |
Herrarnas lagförföljelse i bancykling vid olympiska sommarspelen 1980 ägde rum söndagen den 25-26 juli 1980 i Moskva.
Medaljörer
Event | Guld | Silver | Brons |
Herrarnas lagförföljelse | Sovjetunionen Viktor Manakov Valerij Movtjan Vladimir Osokin Vitalij Petrakov | Östtyskland Gerald Mortag Uwe Unterwalder Matthias Wiegand Volker Winkler | Tjeckoslovakien Teodor Černý Martin Penc Jiří Pokorný Igor Sláma |
Resultat
Kvalificeringsomgång
Placering | Cyklister | Land | Tid | Genomsnittlig hastighet | Kvalificerad |
---|---|---|---|---|---|
1 | Aleksandr Krasnov Viktor Manakov Valerij Movtjan Vitalij Petrakov | Sovjetunionen | 4:16,62 | 56.1147 | Q |
2 | Gerald Mortag Uwe Unterwalder Matthias Wiegand Volker Winkler | Östtyskland | 4:18,24 | 55,7627 | Q |
3 | Pierangelo Bincoletto Guido Bontempi Ivano Maffei Silvestro Milani | Italien | 4:18,85 | 55,6317 | Q |
4 | Teodor Cerný Martin Penc Jiri Pokorný Igor Sláma | Tjeckoslovakien | 4:19,56 | 55,4787 | Q |
5 | Sean Yates Anthony Doyle Malcolm Elliott Glen Mitchell | Storbritannien | 4:19,73 | 55:4227 | Q |
6 | Alain Bondue Philippe Chevalier Pascal Poisson Jean-Marc Rebière | Frankrike | 4:20,52 | 55,2747 | Q |
7 | Robert Dill-Bundi Urs Fleurer Hans Känel Hans Ledermann | Schweiz | 4:20,56 | 55,2667 | Q |
8 | Colin Fitzgerald Kevin Nichols Garry Sutton Kelvin Poole | Australien | 4:21,76 | 55,0127 | Q |
9 | Marek Kulesza Andrzej Michalak Janusz Solach Zbigniew Woznicki | Polen | 4:28,38 | 53,6557 | |
10 | Jan Blomme Diederik Foubert Jozef Simons Joseph Smeets | Belgien | 4:29,75 | 53,383 | |
11 | Hans Fischer Jose Carlos Lima Fernando Almeida Louro Antonio Karlos Silvestre | Brasilien | 4:32,34 | 52,875 | |
12 | Ervin Dér Csaba Pálinkás Zsigmond Sarkadi Gábor Szücs | Ungern | 4:36,32 | 52,113 | |
13 | Esteban Espinosa John Jarrin Edwin Mena Juan Palacios | Ecuador | 4:50,83 | 49,513 |
Kvartsfinaler
Heat 1
Placering | Land | Tid | Genomsnittlig hastighet | Kvalificering |
---|---|---|---|---|
1 | Tjeckoslovakien | 4:18,48 | 55,710 | Q |
2 | Storbritannien | 4:23,45 | 54,659 |
Heat 2
Placering | Land | Tid | Genomsnittlig hastighet | Kvalificering |
---|---|---|---|---|
1 | Italien | 4:18,27 | 55,756 | Q |
2 | Frankrike | 4:18,58 | 55,689 |
Heat 3
Placering | Land | Tid | Genomsnittlig hastighet | Kvalificering |
---|---|---|---|---|
1 | Östtyskland | 4:17,43 | 55,937 | Q |
2 | Schweiz | 4:23,56 | 54,636 |
Heat 4
Placering | Land | Tid | Genomsnittlig hastighet | Kvalificering |
---|---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen | 4:14,64 | 56,550 | Q |
2 | Australien | 4:22,02 | 54,958 |
Semifinaler
Heat 1
Placering | Land | Tid | Genomsnittlig hastighet | Kvalificering |
---|---|---|---|---|
1 | Östtyskland | 4:18,16 | 55,779 | Q |
2 | Italien | 4:20,13 | 55,357 |
Heat 2
Placering | Land | Tid | Genomsnittlig hastighet | Kvalificering |
---|---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen | 4:26,52 | 54,030 | Q |
2 | Tjeckoslovakien | 4:32,68 | 52,809 |
Finaler
Bronsmatch
Placering | Land | Tid | Genomsnittlig hastighet | Placering |
---|---|---|---|---|
1 | Tjeckoslovakien | 4:10,01 | ||
2 | Italien | 4:11,63 | REJ | 4 |
Final
Placering | Land | Tid | Genomsnittlig hastighet | Placering |
---|---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen | 4:15,70 | 56,316 | |
2 | Östtyskland | 4:19,67 | 55,453 |
Referenser
Externa länkar
- Officiell hemsida för Moskva-OS
|