Ukraina i olympiska sommarspelen 2016
| ||||||
Kommitté | Ukrainas olympiska kommitté | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Olympiska sommarspelen 2016 i Rio de Janeiro | ||||||
Deltagare | 204 deltagare i 24 grenar | |||||
Fanbärare | Mikola Miltjev | |||||
| ||||||
| ||||||
Ukraina i olympiska sommarspelen | ||||||
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 | ||||||
Ukraina i olympiska vinterspelen | ||||||
1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 | ||||||
Ukraina i andra olympiska spel | ||||||
Ryssland (1900–1912) Sovjetunionen (1952–1988) OSS (1992) |
Ukraina, genom UOK, deltog i de 31:a olympiska sommarspelen i Rio de Janeiro. Truppen som bestod av 204 deltagare fick totalt två guld, fem silver och fyra brons.
Medaljer
Medalj | Namn | Sport | Gren |
---|---|---|---|
Oleg Vernjajev | Gymnastik | Herrarnas barr | |
Jurij Tjeban | Kanotsport | Herrarnas C-1 200 m | |
Zhan Beleniuk | Brottning | Herrarnas grekisk-romersk stil, 85 kg | |
Olha Charlan Alina Komasjtjuk Olena Kravatska Olena Voronina | Fäktning | Damernas lagtävling i sabel | |
Oleg Vernjajev | Gymnastik | Herrarnas individuella mångkamp | |
Pavlo Tymosjtjenko | Modern femkamp | Herrarnas tävling | |
Serhij Kulisj | Skytte | Herrarnas 10 m luftgevär | |
Bohdan Bondarenko | Friidrott | Höjdhopp | |
Olha Charlan | Fäktning | Damernas sabel | |
Ganna Rizatdinova | Gymnastik | Damernas individuella mångkamp | |
Dmytro Iantjuk Taras Misjtjuk | Kanotsport | Herrarnas C-2 1000 m |
Badminton
- Huvudartikel: Badminton vid olympiska sommarspelen 2016
Spelare | Gren | Grupp | Eliminering | Kvartsfinal | Semifinal | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Placering | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Placering | ||
Artem Potjtarev | Herrsingel | Maliekal (RSA) L (18–21, 19–21) | Son W-h (KOR) L (21-9, 21–15) | 3 | Gick inte vidare |
Bordtennis
- Huvudartikel: Bordtennis vid olympiska sommarspelen 2016
- Herrar
Spelare | Gren | Inledande omgång | Omgång 1 | Omgång 2 | Omgång 3 | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Kou Lei | Herrsingel | Bye | Assar (EGY) W 3–4 | Gauzy (FRA) W 1-4 | Freitas (POR) L 4-0 | Gick inte vidare |
- Damer
Spelare | Gren | Inledande omgång | Omgång 1 | Omgång 2 | Omgång 3 | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Tetyana Sorotjynska | Damsingel | Bye | Vacenovská (CZE) W 0–4 | Lee H-C (HKG) L 4-0 | Gick inte vidare |
Boxning
- Huvudartikel: Boxning vid olympiska sommarspelen 2016
Boxare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | |||
Mykola Butsenko | Bantamvikt | Hamout (MAR) L 0–2 | Gick inte vidare | |||||
Volodymyr Matvijtjuk | Lätt weltervikt | Sotomajor (AZE) L 3–0 | Gick inte vidare | |||||
Dmytro Mytrofanov | Mellanvikt | Assomo (FRA) L 3–0 | Gick inte vidare | |||||
Hassan Saada | Lätt tungvikt | Solonenko (AZE) L 3-0 | Gick inte vidare | |||||
Tetjana Kob | Damernas flugvikt | Bye | Petrova (BUL) W 2–1 | Adams (GBR) L 0-3 | Gick inte vidare |
Brottning
- Huvudartikel: Brottning vid olympiska sommarspelen 2016
Förkortningar:
- VT – Vinst genom fall.
- PP – Beslut efter poäng – förloraren fick tekniska poäng.
- PO – Beslut efter poäng – förloraren fick inte tekniska poäng.
- ST – Teknisk överlägsenhet – förloraren utan tekniska poäng och en marginal med minst 8 (grekisk-romersk stil) eller 10 (fristil) poäng.
- Herrar, fristil
Brottare | Gren | Kvalomgång | Omgång 1 | Kvartsfinal | Semifinal | Återkval 1 | Återkval 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Andrii Kviatkovskji | Weltervikt -65kg | Bye | Asgarov (AZE) L 2–12 ST | Gick inte vidare | Bye | Molinaro (USA) L 5–8 PP | Gick inte vidare | 13 | |
Valerii Andriitsev | Tungvikt -97 kg | Bye | Boltukaev (RUS) W 8–5 PP | Musaev (KGZ) W 2–5 PP | Gazyumov (AZE) L 0-11 ST | Bye | Ibragimov (UZB) L 4-6 PP | 5 | |
Alen Zasyejev | Supertungvikt -125 kg | Machov (RUS) W 2–2 PP | Petriasjvili (GEO) L 6–11 PP | Gick inte vidare | 10 |
- Herrar, grekisk-romersk
Brottare | Gren | Kvalomgång | Omgång 1 | Kvartsfinal | Semifinal | Återkval 1 | Återkval 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Zjan Beleniuk | Tungvikt -85 kg | Bye | Othman (EGY) W 9–0 ST | Bayryakov (BUL) W 10–1 SP | Hamzatau (BLR) W 6–0 PO | Bye | Tjakvetadze (RUS) L 2-9 PP | ||
Dimitrij Timtjenko | Tungvikt -98 kg | Kiss (HUN) L 3-0 PP | Gick inte vidare | 18 | |||||
Oleksandr Tjernetskji | Supertungvikt -130 kg | Mohamed (EGY) W 0–9 ST | Kajala (GEO) L 1–2 VT | Gick inte vidare | 9 |
- Damer, fristil
Brottare | Gren | Kvalomgång | Omgång 1 | Kvartsfinal | Semifinal | Återkval 1 | Återkval 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Julija Chalvadzjy | Fjädervikt -53 kg | Maroulis (USA) L 1–12 SP | Gick inte vidare | Zhong Xc (CHN) L 1-11 SP | Gick inte vidare | 11 | |||
Oksana Herhel | Lättvikt -58 kg | Bye | Ratkevitj (AZE) L 5-7 PP | Gick inte vidare | 13 | ||||
Alina Stadnyk | Lätt tungvikt -69 kg | Dosho (JPN) L 2–10 PP | Gick inte vidare | Tosun (TUR) L 4-7 SP | Gick inte vidare | 11 | |||
Oksana Herhel | Lättvikt -58 kg | Bye | Ratkevitj (AZE) L 5-7 PP | Gick inte vidare | 11 | ||||
Alla Tjerkasova | Tungvikt -75 kg | Adar (TUR) L 10-12 PP | Gick inte vidare | 11 | |||||
Oksana Herhel | Lättvikt -58 kg | Bye | Ratkevitj (AZE) L 5-7 PP | Gick inte vidare | 11 |
Bågskytte
- Huvudartikel: Bågskytte vid olympiska sommarspelen 2016
Idrottare | Gren | Rankningsomgång | 32-delsfinal | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Rank | ||
Viktor Ruban | Herrarnas individuella | 663 | 25 | Purnama (INA) W 7–3 | Valladont (FRA) L 0–6 | Gick inte vidare | ||||
Veronika Marchenko | Damernas individuella | 630 | 30 | Numsalu (EST) W 6-0 | Ki B-b (KOR) L 2-6 | Gick inte vidare | ||||
Anastasia Pavlova | 630 | 29 | Saidiyeva (KAZ) W 6-0 | Mall:FlagIOCathelete L 0-6 | Gick inte vidare | |||||
Lidiia Sichenikova | 630 | 31 | Narimanidze (GEO) W 7-1 | H-j Chang (KOR) L 2-6 | Gick inte vidare | |||||
Veronika Marchenko Anastasia Pavlova Lidiia Sichenikova | Damernas lagtävling | 1890 | 8 | Bye | Japan L 2-6 | Gick inte vidare |
Cykling
- Huvudartikel: Cykling vid olympiska sommarspelen 2016
Landsväg
Idrottare | Gren | Tid | Placering |
---|---|---|---|
Andrij Grivko | Herrarnas linjelopp | 6:23:23 | 41 |
Herrarnas tempolopp | 1:16:33,24 | 18 | |
Denys Kostyuk | Herrarnas linjelopp | Gick inte vidare | |
Andrij Chripta | Gick inte vidare |
Källor
- ”Ukraine at the 2016 Rio de Janeiro Summer Games”. Sports Reference. Arkiverad från originalet den 20 juli 2018. https://web.archive.org/web/20180720172603/https://www.sports-reference.com/olympics/countries/UKR/summer/2016/. Läst 25 maj 2019.