1952 Yaz Olimpiyatları'nda basketbol
1952 Yaz Olimpiyatları'nda basketbol | |||||||
Yer | Helsinki | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tarih | 13 Temmuz - 2 Ağustos | ||||||
Ülke sayısı | 16 | ||||||
Madalya kazananlar | |||||||
| |||||||
← 1948 | 1956 → |
Basketbol, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlenen 1952 Yaz Olimpiyatları'ndaki spor dallarındandı. Olimpiyat takviminde üçüncü kez yer alan basketbolda, ABD üst üste üçüncü kez altın madalya aldı. Sovyetler Birliği tarihinde ilk kez olimpiyatlarda gümüş madalyanın sahibi oldu. Uruguay basketbol takımı da kendi tarihlerinde ilk olarak bronz madalya kazandı.
Madalya alan takımlar
Altın | Gümüş | Bronz |
Amerika Birleşik Devletleri (USA) Ron Bontemps Marc Freiberger Wayne Glasgow Charlie Hoag Bill Hougland John Keller Dean Kelley Bob Kenney Bob Kurland Hayward Lafferty Bill Lienhard Clyde Lovellette Frank McCabe Dan Pippin Howie Williams | Sovyetler Birliği (URS) Stepas Butautas Nodar Dzhordzhikiya Anatoly Konev Otar Korkiya Heino Kruus Ilmar Kullam Justinas Lagunavičius Joann Lõssov Aleksandr Moiseyev Yuri Ozerov Kazys Petkevičius Stasys Stonkus Maigonis Valdmanis Viktor Vlasov | Uruguay (URU) Martín Acosta y Lara Enrique Baliño Victorio Cieslinskas Héctor Costa Nelson Demarco Héctor García Otero Tabaré Larre Borges Adesio Lombardo Roberto Lovera Sergio Matto Wilfredo Peláez Carlos Roselló |
Eleme turu
A Grubu
- Küba ve Bulgaristan tur atladı
Küba | 59 - 51 | Belçika |
Bulgaristan | 69 - 58 | İsviçre |
Bulgaristan | 62 - 56 | Küba |
Belçika | 59 - 49 | İsviçre |
Küba | 71 - 63 | Belçika |
B Grubu
- Macaristan ve Filipinler tur atladı
Macaristan | 75 - 38 | Yunanistan |
Filipinler | 57 - 47 | İsrail |
Filipinler | 48 - 35 | Macaristan |
Yunanistan | 54 - 52 | İsrail |
Macaristan | 47 - 44 | Yunanistan |
C Grubu
- Macaristan ve Filipinler tur atladı
Kanada | 68 - 57 | İtalya |
Mısır | 64 - 45 | Türkiye |
Kanada | 72 - 51 | Romanya |
İtalya | 49 - 37 | Türkiye |
İtalya | 53 - 39 | Romanya |
Kanada | 63 - 57 | Mısır |
Mısır | 66 - 62 | İtalya |
Turnuva
Gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar yarı final mücadelesi oynadı
1. Grup
Takım | O | G | M | A | Y | P |
---|---|---|---|---|---|---|
ABD | 3 | 3 | 0 | 195 | 139 | 6 |
Uruguay | 3 | 2 | 1 | 167 | 164 | 5 |
Çekoslovakya | 3 | 1 | 2 | 161 | 164 | 4 |
Macaristan | 3 | 0 | 3 | 143 | 199 | 3 |
ABD | 66 - 48 | Macaristan |
Uruguay | 53 - 51 | Çekoslovakya |
Uruguay | 70 - 56 | Macaristan |
ABD | 72 - 47 | Çekoslovakya |
Çekoslovakya | 63 - 39 | Macaristan |
ABD | 57 - 44 | Uruguay |
2. Grup
Takım | O | G | M | A | Y | P |
---|---|---|---|---|---|---|
Sovyetler Birliği | 3 | 3 | 0 | 192 | 143 | 6 |
Bulgaristan | 3 | 2 | 1 | 163 | 182 | 5 |
Meksika | 3 | 1 | 2 | 172 | 171 | 4 |
Finlandiya | 3 | 0 | 3 | 147 | 178 | 3 |
Sovyetler Birliği | 74 - 46 | Bulgaristan |
Meksika | 66 - 48 | Finlandiya |
Bulgaristan | 52 - 44 | Meksika |
Sovyetler Birliği | 47 - 35 | Finlandiya |
Bulgaristan | 65 - 64 | Finlandiya |
Sovyetler Birliği | 71 - 62 | Meksika |
3. Grup
Takım | O | G | M | A | Y | P |
---|---|---|---|---|---|---|
Arjantin | 3 | 3 | 0 | 239 | 196 | 6 |
Brezilya | 3 | 2 | 1 | 184 | 179 | 5 |
Filipinler | 3 | 1 | 2 | 192 | 221 | 4 |
Kanada | 3 | 0 | 3 | 201 | 220 | 3 |
Arjantin | 85 - 59 | Filipinler |
Brezilya | 57 - 55 | Kanada |
Brezilya | 71 - 52 | Filipinler |
Arjantin | 82 - 81 | Kanada |
Filipinler | 81 - 65 | Kanada |
Arjantin | 72 - 56 | Brezilya |
4. Grup
Takım | O | G | M | A | Y | P |
---|---|---|---|---|---|---|
Fransa | 3 | 3 | 0 | 202 | 149 | 6 |
Şili | 3 | 2 | 1 | 170 | 150 | 5 |
Mısır | 3 | 1 | 2 | 176 | 221 | 4 |
Küba | 3 | 0 | 3 | 149 | 177 | 3 |
Fransa | 92 - 64 | Mısır |
Şili | 53 - 52 | Küba |
Şili | 74 - 46 | Mısır |
Fransa | 58 - 42 | Küba |
Fransa | 52 - 43 | Şili |
Mısır | 66 - 55 | Küba |
Çeyrek finaller
A Grubu
Takım | O | G | M | A | Y | P |
---|---|---|---|---|---|---|
Uruguay | 3 | 2 | 1 | 194 | 187 | 5 |
Arjantin | 3 | 2 | 1 | 226 | 174 | 5 |
Bulgaristan | 3 | 1 | 2 | 177 | 220 | 4 |
Fransa | 3 | 1 | 2 | 178 | 194 | 4 |
Arjantin | 100 - 56 | Bulgaristan |
Fransa | 68 - 66 | Uruguay |
Uruguay | 62 - 54 | Bulgaristan |
Arjantin | 61 - 52 | Fransa |
Bulgaristan | 67 - 58 | Fransa |
Uruguay | 66 - 65 | Arjantin |
B Grubu
Takım | O | G | M | A | Y | P |
---|---|---|---|---|---|---|
ABD | 3 | 3 | 0 | 246 | 166 | 6 |
Sovyetler Birliği | 3 | 2 | 1 | 190 | 195 | 5 |
Brezilya | 3 | 1 | 2 | 177 | 155 | 4 |
Şili | 3 | 0 | 3 | 159 | 256 | 3 |
ABD | 86 - 58 | Sovyetler Birliği |
Brezilya | 75 - 44 | Şili |
ABD | 103 - 55 | Şili |
Sovyetler Birliği | 54 - 49 | Brezilya |
ABD | 57 - 53 | Brezilya |
Sovyetler Birliği | 78 - 60 | Şili |
Klasman maçları
5.-8.'lik
Şili | 60 - 53 | Bulgaristan |
Brezilya | 59 - 44 | Fransa |
7.-8.'lik
Bulgaristan | 58 - 44 | Fransa |
5.-6.'lık
Brezilya | 58 - 49 | Şili |
Yarı finaller
Yarı finaller | Final | ||||||
31 Temmuz | |||||||
Sovyetler Birliği | 61 | ||||||
Uruguay | 57 | ||||||
2 Ağustos | |||||||
ABD | 36 | ||||||
Sovyetler Birliği | 25 | ||||||
Üçüncülük maçı | |||||||
1 Ağustos | 2 Ağustos | ||||||
ABD | 85 | Uruguay | 68 | ||||
Arjantin | 76 | Arjantin | 59 |
Kaynakça
- https://web.archive.org/web/20070612020125/http://www.la84foundation.org/5va/reports_frmst.htm