1996 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri
Şampiyona elemeleri (UEFA) |
---|
FIFA Dünya Kupası elemeleri |
|
1996 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine katılacak takımların belirlenmesi için yapılan eleme aşaması. Elemelerde, ev sahibi İngiltere dışındaki 47 takım toplam 8 gruba ayrılarak mücadele etti. Çift devreli lig usulüne göre oynanan maçlar sonunda gruplarını birinci bitiren 8 takım ve en iyi 6 grup ikincisi doğrudan finallere gitti. Finallere katılacak son takım, geriye kalan iki grup ikincisi arasında tarafsız sahada oynanan maçla belli oldu. Galibiyetlere iki yerine üç puan verildiği ilk Avrupa Futbol Şampiyonası elemesidir.
Kura torbaları
Kura çekimi 22 Ocak 1994'te Manchester'da yapıldı. 47 takım 8 grup oluşturmak için altı torbaya ayrıldı. İngiltere ev sahibi olarak kupaya doğrudan katıldı. Kalın yazılan takımlar elemeleri geçmiştir.
1. Torba | 2. Torba | 3. Torba |
---|---|---|
4. Torba | 5. Torba | 6. Torba |
Yeni katılımlar
1994 FIFA Dünya Kupası elemeleri (UEFA)'dan sonra ilk defa UEFA şampiyona elemelerine yeni takımlar katıldı:
- Eski, dağılmış Sovyetler Birliği ülkesinden kopan ülkeler: Ukrayna, Belarus, Moldova, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan.
- Eski, dağılmış Çekoslovakya ülkesinden kopan ülkeler: Çek Cumhuriyeti ve Slovakya.
- Eski, dağılmış Yugoslavya ülkesinden kopan ülkeler: Slovenya, Hırvatistan ve Makedonya.
- Lihtenştayn.
Ev sahibi
Gruplar
Puan eşitliği
Normal futbol puan sistemi (galibiyet 3, beraberlik 1, mağlubiyet 0) uygulanır. İki veya daha fazla takımın puan eşitliğinde ise sırasıyla aşağıdaki kriterler uygulanır.
- İlgili takımlar arasındaki maçlardaki puan
- İlgili takımlar arasındaki maçlardaki gol farkı
- İlgili takımlar arasındaki maçlardaki deplasman golleri sayısı
- Grup geneli gol farkı
- Grup geneli atılan gol sayısı
- Grup geneli deplasman golleri sayısı
- Grup geneli fair-play puanı (sarı kart=1, kırmızı kart=3, sarı + kırmızı kart=4 ceza puanı)
1. Grup
Sıra | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | ROM | FRA | SVK | POL | İSR | AZE | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Romanya | 10 | 6 | 3 | 1 | 18 | 9 | +9 | 21 | Finallere | — | 1-3 | 3-2 | 2-1 | 2-1 | 3-0 | |
2 | Fransa | 10 | 5 | 5 | 0 | 22 | 2 | +20 | 20 | 0-0 | — | 4-0 | 1-1 | 2-0 | 10-0 | ||
3 | Slovakya | 10 | 4 | 2 | 4 | 14 | 18 | -4 | 14 | 0-2 | 0-0 | — | 4-1 | 1-0 | 4-1 | ||
4 | Polonya | 10 | 3 | 4 | 3 | 14 | 12 | +2 | 13 | 0-0 | 0-0 | 5-0 | — | 4-3 | 1-0 | ||
5 | İsrail | 10 | 3 | 3 | 4 | 13 | 13 | 0 | 12 | 1-1 | 0-0 | 2-2 | 2-1 | — | 2-0 | ||
6 | Azerbaycan | 10 | 0 | 1 | 9 | 2 | 29 | -27 | 1 | 1-4 | 0-2 | 0-1 | 0-0 | 0-2 | — |
2. Grup
Sıra | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | İSP | DAN | BEL | MAK | KIB | ERM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | İspanya | 10 | 8 | 2 | 0 | 25 | 4 | +21 | 26 | Finallere | — | 3-0 | 1-1 | 3-0 | 6-0 | 1-0 | |
2 | Danimarka | 10 | 6 | 3 | 1 | 19 | 9 | +10 | 21 | 1-1 | — | 3-1 | 1-0 | 4-0 | 3-1 | ||
3 | Belçika | 10 | 4 | 3 | 3 | 17 | 13 | +4 | 15 | 1-4 | 1-3 | — | 1-1 | 2-0 | 2-0 | ||
4 | Makedonya | 10 | 1 | 4 | 5 | 9 | 18 | -9 | 7[a] | 0-2 | 1-1 | 0-5 | — | 3-0 | 1-2 | ||
5 | Kıbrıs Cumhuriyeti | 10 | 1 | 4 | 5 | 6 | 20 | -14 | 7[a] | 1-2 | 1-1 | 1-1 | 1-1 | — | 2-0 | ||
6 | Ermenistan | 10 | 1 | 2 | 7 | 5 | 17 | -12 | 5 | 0-2 | 0-2 | 0-2 | 2-2 | 0-0 | — |
Notlar:
- ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Makedonya 4 puan, Kıbrıs 1 puan
3. Grup
Sıra | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | İSV | TÜR | İSV | MAC | İZL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | İsviçre | 8 | 5 | 2 | 1 | 15 | 7 | +8 | 17 | Finallere | — | 1-2 | 4-2 | 3-0 | 1-0 | |
2 | Türkiye | 8 | 4 | 3 | 1 | 16 | 8 | +8 | 15 | 1-2 | — | 2-1 | 2-0 | 5-0 | ||
3 | İsveç | 8 | 2 | 3 | 3 | 9 | 10 | -1 | 9 | 0-0 | 2-2 | — | 2-0 | 1-1 | ||
4 | Macaristan | 8 | 2 | 2 | 4 | 7 | 13 | -6 | 8 | 2-2 | 2-2 | 1-0 | — | 1-0 | ||
5 | İzlanda | 8 | 1 | 2 | 5 | 3 | 12 | -9 | 5 | 0-2 | 0-0 | 0-1 | 2-1 | — |
4. Grup
Sıra | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | HIR | İTA | LİT | UKR | SVN | EST | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hırvatistan | 10 | 7 | 2 | 1 | 22 | 5 | +17 | 23[a] | Finallere | — | 1-1 | 2-0 | 4-0 | 2-0 | 7-1 | |
2 | İtalya | 10 | 7 | 2 | 1 | 20 | 6 | +14 | 23[a] | 1-2 | — | 4-0 | 3-1 | 1-0 | 4-1 | ||
3 | Litvanya | 10 | 5 | 1 | 4 | 13 | 12 | +1 | 16 | 0-0 | 0-1 | — | 1-3 | 2-1 | 5-0 | ||
4 | Ukrayna | 10 | 4 | 1 | 5 | 11 | 15 | -4 | 13 | 1-0 | 0-2 | 0-2 | — | 0-0 | 3-0 | ||
5 | Slovenya | 10 | 3 | 2 | 5 | 13 | 13 | 0 | 11 | 1-2 | 1-1 | 1-2 | 3-2 | — | 3-0 | ||
6 | Estonya | 10 | 0 | 0 | 10 | 3 | 31 | -28 | 0 | 0-2 | 0-2 | 0-1 | 0-1 | 1-3 | — |
Notlar:
- ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Hırvatistan 4 puan, İtalya 1 puan
5. Grup
Sıra | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | ÇEK | HOL | NOR | BLR | LÜK | MLT | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Çekya | 10 | 6 | 3 | 1 | 21 | 6 | +15 | 21 | Finallere | — | 3-1 | 2-0 | 4-2 | 3-0 | 6-1 | |
2 | Hollanda | 10 | 6 | 2 | 2 | 23 | 5 | +18 | 20[a] | Play-off | 0-0 | — | 3-0 | 1-0 | 5-0 | 4-0 | |
3 | Norveç | 10 | 6 | 2 | 2 | 17 | 7 | +10 | 20[a] | 1-1 | 1-1 | — | 1-0 | 5-0 | 2-0 | ||
4 | Belarus | 10 | 3 | 2 | 5 | 8 | 13 | -5 | 11 | 0-2 | 1-0 | 0-4 | — | 2-0 | 1-1 | ||
5 | Lüksemburg | 10 | 3 | 1 | 6 | 3 | 21 | -18 | 10 | 1-0 | 0-4 | 0-2 | 0-0 | — | 1-0 | ||
6 | Malta | 10 | 0 | 2 | 8 | 2 | 22 | -20 | 2 | 0-0 | 0-4 | 0-1 | 0-2 | 0-1 | — |
Notlar:
- ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Hollanda 4 puan, Norveç 1 puan
6. Grup
Sıra | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | POR | İRL | KİR | AVU | LET | LİH | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Portekiz | 10 | 7 | 2 | 1 | 29 | 7 | +22 | 23 | Finallere | — | 3-0 | 1-1 | 1-0 | 3-2 | 8-0 | |
2 | İrlanda | 10 | 5 | 2 | 3 | 17 | 11 | +6 | 17[a] | Play-off | 1-0 | — | 1-1 | 1-3 | 2-1 | 4-0 | |
3 | Kuzey İrlanda | 10 | 5 | 2 | 3 | 20 | 15 | +5 | 17[a] | 1-2 | 0-4 | — | 5-3 | 1-2 | 4-1 | ||
4 | Avusturya | 10 | 5 | 1 | 4 | 29 | 14 | +15 | 16 | 1-1 | 3-1 | 1-2 | — | 5-0 | 7-0 | ||
5 | Letonya | 10 | 4 | 0 | 6 | 11 | 20 | -9 | 12 | 1-3 | 0-3 | 0-1 | 3-2 | — | 1-0 | ||
6 | Lihtenştayn | 10 | 0 | 1 | 9 | 1 | 40 | -39 | 1 | 0-7 | 0-0 | 0-4 | 0-4 | 0-1 | — |
Notlar:
- ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: İrlanda 4 puan, Kuzey İrlanda 1 puan
7. Grup
Sıra | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | ALM | BUL | GÜR | MOL | GAL | ARN | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Almanya | 10 | 8 | 1 | 1 | 27 | 10 | +17 | 25 | Finallere | — | 3-1 | 4-1 | 6-1 | 1-1 | 2-1 | |
2 | Bulgaristan | 10 | 7 | 1 | 2 | 24 | 10 | +14 | 22 | 3-2 | — | 2-0 | 4-1 | 3-1 | 3-0 | ||
3 | Gürcistan | 10 | 5 | 0 | 5 | 14 | 13 | +1 | 15 | 0-2 | 2-1 | — | 0-1 | 5-0 | 2-0 | ||
4 | Moldova | 10 | 3 | 0 | 7 | 11 | 27 | -16 | 9 | 0-3 | 0-3 | 3-2 | — | 3-2 | 2-3 | ||
5 | Galler | 10 | 2 | 2 | 6 | 9 | 19 | -10 | 8[a] | 1-2 | 0-3 | 0-1 | 1-0 | — | 2-0 | ||
6 | Arnavutluk | 10 | 2 | 2 | 6 | 10 | 16 | -6 | 8[a] | 1-2 | 1-1 | 0-1 | 3-0 | 1-1 | — |
Notlar:
- ^ a b Kendi aralarındaki maçlarda: Galler 4 puan, Arnavutluk 1 puan
8. Grup
Sıra | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | ROM | FRA | SVK | POL | İSR | AZE | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Romanya | 10 | 6 | 3 | 1 | 18 | 9 | +9 | 21 | Finallere | — | 1-3 | 3-2 | 2-1 | 2-1 | 3-0 | |
2 | Fransa | 10 | 5 | 5 | 0 | 22 | 2 | +20 | 20 | 0-0 | — | 4-0 | 1-1 | 2-0 | 10-0 | ||
3 | Slovakya | 10 | 4 | 2 | 4 | 14 | 18 | -4 | 14 | 0-2 | 0-0 | — | 4-1 | 1-0 | 4-1 | ||
4 | Polonya | 10 | 3 | 4 | 3 | 14 | 12 | +2 | 13 | 0-0 | 0-0 | 5-0 | — | 4-3 | 1-0 | ||
5 | İsrail | 10 | 3 | 3 | 4 | 13 | 13 | 0 | 12 | 1-1 | 0-0 | 2-2 | 2-1 | — | 2-0 | ||
6 | Azerbaycan | 10 | 0 | 1 | 9 | 2 | 29 | -27 | 1 | 1-4 | 0-2 | 0-1 | 0-0 | 0-2 | — |
İkinciler
Gruplarını ikinci sırada tamamlayan 8 takımdan en iyi 6 tanesi final turnuvasına doğrudan gitme hakkı kazandı. En kötü iki takım ise final turnuvasına katılacak son takım olabilmek için tarafsız sahada bir baraj maçı oynadılar.
Sıra | Grp | Takım
| O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | İtalya | 6 | 4 | 1 | 1 | 12 | 4 | +8 | 13 | Finallere |
2 | 7 | Bulgaristan | 6 | 4 | 0 | 2 | 14 | 8 | +6 | 12 | |
3 | 3 | Türkiye | 6 | 3 | 2 | 1 | 11 | 8 | +3 | 11 | |
4 | 8 | İskoçya | 6 | 3 | 2 | 1 | 5 | 2 | +3 | 11 | |
5 | 2 | Danimarka | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 7 | +2 | 11 | |
6 | 1 | Fransa | 6 | 2 | 4 | 0 | 8 | 2 | +6 | 10 | |
7 | 5 | Hollanda | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 5 | +1 | 8 | Play-off |
8 | 6 | İrlanda | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 10 | -2 | 7 |
Play-off
Hollanda maçın galibi olarak final turnuvasına gitme hakkı kazandı.
Dış bağlantılar
- 1996 Avrupa Futbol Şampiyonası-uefa.com 30 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.