NM i friidrett 1957
Norgesmesterskapet i friidrett 1957 bestod av flere arrangementer som i 1957 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Krohnsminde Idrettsplass i Bergen 16.–18. august. Arrangører var Bergen Friidrettskrets og Hordaland Friidrettskrets.[1][2] Kongepokalvinnere ble Ernst Larsen og Reidun Buer.[3]
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1957 – Bergen 24. februar
- Stafetter – Moss 29. september
- NM i mangekamp 1957 – Odda 23. juni og Mo i Rana 10.–11. august
- 25 km landeveisløp – Kongsberg 23. juni
- Maraton – Våler i Solør 3. august
- Terrengløp – Trondheim 5. mai (3 km) og Sarpsborg 5. mai (8 km)
- Skogsløp – Oslo 13. oktober
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Reidun Buer | IL i BUL | 12.2 |
02 | Sissel Falck-Jørgensen | Høybråten & Stovner | 12.5 |
03 | Jorun Tangen | IL i BUL | 12.8 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Reidun Buer | IL i BUL | 25.5 |
02 | Jorun Tangen | IL i BUL | 26.2 |
03 | Sissel Falck-Jørgensen | Høybråten & Stovner | 26.4 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Hildur Engan | TIF Viking | 2:31.1 |
02 | Henny Lehn | Frisinn | 2:23.9 |
03 | Aud Helle | Indre Breim | 2:33.4 |
80 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jorun Tangen | IL i BUL | 12.0 |
02 | Astrid Haukaas | Frisinn | 12.6 |
03 | Kari Lillevold | Sarpsborg | 12.8 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Greta Forsmo Kari Steffensen Jorun Tangen Reidun Buer | IL i BUL | 50.9 |
02 | Sissel Falck-Jørgensen Berit Amundsen May Vinjarengen Liv Gladheim | Høybråten & Stovner IL | 51.8 |
03 | Aud Eide-Olsen Bjørg Solheim Hildur Engan Thore Lachmann-Mørck | TIF Viking | 52.2 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Jorun Tangen | IL i BUL | 5.36 |
02 | Sissel Falck-Jørgensen | Høybråten & Stovner | 5.16 |
03 | Ingrid Stensrud | Bøverbru | 5.10 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Synnøva Reikvam | Bergens Turn | 1.54 |
02 | Bodil Schanke | IL i BUL | 1.51 |
03 | Evy Johansen | Oslo IL | 1.48 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Edel Leverås | Frol | 12.11 |
02 | Anne Hjelle | Indre Breim | 10.25 |
03 | Kirsten Vik | Norrøna | 10.17 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Edel Leverås | Frol | 40.02 |
02 | Anne Hjelle | Indre Breim | 30.35 |
03 | Anne Kari Moseby | SK Vidar | 30.23 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Elsie Hansen | Sarpsborg | 28.90 |
02 | Astrid Sundby | Ull-Kisa | 26.93 |
03 | Kiss Vik | Norrøna | 26.24 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Nilsen | Skjalg IL | 10.6 |
02 | Birger Marsteen | SK Rapp | 10.7 |
03 | Carl-Fredrik Bunæs | IK Tjalve | 10.8 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Carl-Fredrik Bunæs | IK Tjalve | 21.3 |
02 | Bjørn Nilsen | Skjalg IL | 22.0 |
03 | Birger Marsteen | SK Rapp | 22.1 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ulf Greaker | Sarpsborg | 49.2 |
02 | Svein Oseid | IK Tjalve | 49.4 |
03 | Jan Strømsnes | TIF Viking | 49.8 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Audun Boysen | IK Tjalve | 1:53.2 |
02 | Ragnar Andersen | Halden | 1:53.4 |
03 | Ulf Bertil Lundh | IK Tjalve | 1:53.5 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Audun Boysen | IK Tjalve | 3:48.3 |
02 | Arne Hamarsland | Gular | 3:48.6 |
03 | Ulf Bertil Lundh | IK Tjalve | 3:49.6 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Øistein Saksvik | Ranheim IL | 14:35.0 |
02 | Leif Egge | IK Tjalve | 14:35.6 |
03 | Magne Åbråten | IL i BUL | 14:48.0 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Øistein Saksvik | Ranheim IL | 29:54.4 |
02 | Tor Torgersen | Sarpsborg | 29:54.4 |
03 | Odd Vegard Nedrebø | Gjestal | 31:13.4 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Viktor Olsen | Charlottenlund SK | 1:22:52 |
02 | Sverre Fedje | Østre Gausdal | 1:22:59 |
03 | Finn Systad | TIF Viking | 1:23:12 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Viktor Olsen | Charlottenlund SK | 2:35:08 |
02 | Finn Systad | TIF Viking | 2:35:17 |
03 | Alf Neuenkirchen | Falken | 2:37:57 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ernst Larsen | Ranheim IL | 12:43 |
02 | Øistein Saksvik | Ranheim IL | 12:43 |
03 | Ragnvald Dahl | BUL | 13:36 |
8 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Tor Torgersen | Sarpsborg | 26:38 |
02 | Alf Ramsøy | BUL | 27:57 |
03 | Knut Knutsen | BUL | 27:59 |
Skogsløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Tor Torgersen | Sarpsborg | 1:09:42 |
02 | Odd Slaaen | Lundamo | 1:09:42 |
03 | Idar Dahl | Strindheim IL | 1:10:29 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Tor Olsen | Halden | 14.7 |
02 | Jan Gulbrandsen | SK Vidar | 15.0 |
03 | Øivind Norborg | KFUM-kam. | 15.5 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jan Gulbrandsen | SK Vidar | 54.4 |
02 | Per Strømsnes | TIF Viking | 54.6 |
03 | Finn Larsen | SK Vidar | 55.3 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ernst Larsen | Ranheim IL | 8:47.6 |
02 | Reidar Andreassen | Herefoss | 9:07.2 |
03 | Reidar Næss | NLHI | 9:08.6 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Berglund Roar Berthelsen Carl-Fredrik Bunæs Kai Møller | IK Tjalve | 42.9 |
02 | Halden IL | 43.8 | |
03 | IF Hellas | 44.0 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Fritz Borgen Ulf Bertil Lundh Svein Oseid Audun Boysen | IK Tjalve | 3:20.4 |
02 | SK Vidar | 3:22.8 | |
03 | Fredrikstad IF | 3:25.6 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Fredrik Eckhoff Per Ehrnst Audun Boysen Ulf Bertil Lundh | IK Tjalve | 16:13.0 |
02 | IL i BUL | 16:24.8 | |
03 | SK Vidar | 16:28.2 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ivar Saunes Carl-Fredrik Bunæs Svein Oseid Audun Boysen | IK Tjalve | 1:56.4 |
02 | IK Tjalve 2 | 1:58.7 | |
03 | IL Gular | 2:01.1 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Roar Berthelsen | IK Tjalve | 7.32 |
02 | Lars Gåsemyr | Gular | 6.92 |
03 | Tjerand Lunde | Trio | 6.85 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Thorkildsen | IF Hellas | 2.00 |
02 | Bjarne Unneland | Fri IL | 1.95 |
03 | Asbjørn Midtun | Osterøy | 1.90 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Jakob Rypdal | Tresfjord | 14.71 |
02 | Eilif Fredriksen | Stokmarknes | 14.59 |
03 | Arnljot Gåsemyr | Gular | 14.42 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Hermund Høgheim | Norrøna | 4.00 |
02 | Kjell Hovik | SK Freidig | 4.00 |
03 | Andreas Larsen | Tønsberg Turn | 3.90 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Sverre Øverby | IK Tjalve | 15.70 |
02 | Erling Helle | Norrøna | 15.01 |
03 | Bjarne Lunde | IF Ørnulf | 14.59 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Reidar Hagen | Vinstra | 49.89 |
02 | Stein Haugen | IL i BUL | 47.30 |
03 | Erling Helle | Norrøna | 45.51 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Egil Danielsen | Hamar IL | 72.09 |
02 | Willy Rasmussen | Bergkameratene | 67.62 |
03 | Hans Øverland | Høybråten & Stovner | 62.87 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Sverre Strandli | Sarpsborg | 61.34 |
02 | Magne Føleide | Florø | 56.19 |
03 | Oddvar Krogh | Sarpsborg | 55.24 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.
- Einar Munthe-Kaas (red.) Sportsrevy 1957, s. 329-33. Norsk Faglitteratur.
- friidrett.no: Årsstatistikk kvinner 1957