NM i friidrett 1987
Norgesmesterskapet i friidrett 1987 bestod av en rekke arrangementer som i løpet av kalenderåret 1987 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet består av de tradisjonelle baneøvelsene og ble arrangert på Nesbyen Stadion på Nesbyen i perioden 12. til 14. august. Arrangør var Nesbyen IL.[1] Kongepokalvinnere var spydkasteren Narve Hoff og den 18 år gamle hekkeløperen Anne-Beth Hoven som begge vant sine eneste pokaler.[2] Favorittene Ingrid Kristiansen og Trine Solberg stod på skadelisten. Knut Hjeltnes var i utlandet, mens kulestøterne Jan Sagedal og Lars Arvid Nilsen var utestengt fra deltakelse etter positive dopingprøver.[3]
Følgende øvelser ble arrangert i tillegg til hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1987 – Dokka 15. mars.[4]
- Halvmaraton – Sandnes 5. april[5]
- Maraton – Oslo, Bislett stadion (Oslo Maraton) 12. september[6]
- NM i mangekamp 1987 – Byrkjelo, Byrkjelo Stadion, 23. – 24. juli, arrangør Breimsbygda IL.[7]
- Stafetter – Lerkendal stadion, Trondheim 23. – 24. mai.[8]
- Terrengløp – Stavanger 8. mars[9] og Langevåg 10. oktober[10]
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mette Husbyn | Ranheim IL | 11.96 |
02 | Monica Grefstad | Ranheim IL | 12.14 |
03 | Karin Solbakken | Raufoss IL | 12.20 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mette Husbyn | Ranheim IL | 24.19 |
02 | Karin Solbakken | Raufoss IL | 24.30 |
03 | Lisbeth Andersen | Tønsberg FIK | 24.38 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Lisbeth Andersen | Tønsberg FIK | 54.23 |
02 | Toril Lauritsen | Ranheim IL | 55.59 |
03 | Mona Karin Riisnes | IL Gular | 56.18 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Toril Hatling | IK Tjalve | 2:04.43 |
02 | Merete Kvist | Eidsvåg | 2:04.98 |
03 | Heidi Maltun | IK Tjalve | 2:05.27 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Jorunn Rakstad | Lillehammer IF | 4:16.17 |
02 | Sissel Grottenberg | Heimdal IF | 4:17.40 |
03 | Christin Sørum | IL Skjalg | 4:17.83 |
3000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Christin Sørum | IL Skjalg | 9:13.71 |
02 | Cathrine Bendz | Fossum IF | 9:13.75 |
03 | Sissel Grottenberg | Heimdal IF | 9:14.69 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anita Håkenstad | Øystre Slidre | 16:06.02 |
02 | Bente Moe | SK Vidar | 16:24.43 |
03 | Kirsten Hausken | Haugesund IL | 16:38.85 |
Halvmaraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingrid Kristiansen | IL i BUL | 1:06:40 |
02 | Sissel Grottenberg | Heimdal IF | 1:15:38 |
03 | Kirsten Hausken | Haugesund IL | 1:17:17 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Oddrun Hovsengen | Lillehammer IF | 2:42.35 |
02 | Anne Edith Corneliussen | Nittedal IL | 2:53:01 |
03 | Line Johansen | Strindheim IL | 2:53:38 |
2 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingrid Kristiansen | IL i BUL | 6:38 |
02 | Anne Jorunn Rakstad | Lillehammer IF | 6:56 |
03 | Sissel Grottenberg | Heimdal IF | 6:57 |
6 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingrid Kristiansen | IL i BUL | 19:32 |
02 | Anne Edith Corneliussen | Nittedal | 20:46 |
03 | Marit Uglem | SK Vidar | 21:10 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anita Håkenstad | Øystre Slidre | 37:40 |
02 | Gunn Finne | Kolvereid | 39:09 |
03 | Anne Edith Corneliussen | Nittedal | 39:26 |
100 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Beth Espetvedt | BFG Fana | 13.72 |
02 | Anne Brit Skjæveland | Sandnes IL | 13.86 |
03 | Kjersti Ristesund | BFG Fana | 13.98 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Monica Grefstad | Ranheim IL | 59.07 |
02 | Toril Lauritsen | Ranheim IL | 60.44 |
03 | Alfhild Storhaug | Sandnes IL | 61.17 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ragnhild Skorpe Ann-Marit Kleive Mona Karin Riisnes Turid Andreassen | IL Gular | 47.43 |
02 | Hanne Haugland Benedikte Indrebø Anne Gundersen Hilde Hermansen | IL i BUL | 47.50 |
03 | Vera Pedersen Mette Husbyn Monica Grefstad Nina Bakken | Ranheim IL | 47.79 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Hilde Hermansen Mari Bjone Anne Karine Storsveen Anne Gundersen | IL i BUL | 3:46.20 |
02 | Ragnhild Skorpe Ingunn Nyhammer Ann-Marit Kleive Mona Karin Riisnes | IL Gular | 3:46.98 |
03 | Marit Koch Mari Hoff Toril Lauritsen Monica Grefstad | Ranheim IL | 3:47.71 |
4 x 800 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mary-Ann Wik Else Karin Systad Siri Bjelland Merete Kvist | Eidsvåg IL | 8:44.20 |
02 | Mari Warlo Dramdal Hege Jørgensen Mette Sivertsen Heidi Kjeldsen | Eiker-Kvikk | 3:50.98 |
03 | Heidi Maltun Gunn Hulleberg Anne Hemstad Toril Hatling | IK Tjalve | 8:54.34 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Vera Pedersen Mette Husbyn Monica Grefstad Toril Lauritsen | Ranheim IL | 2:10.30 |
02 | Hanne Haugland Marianne Drivdal Anne Karine Storsveen Mari Bjone | IL i BUL | 2:10.86 |
03 | Iris Zetterstrøm Kristin Skjærpe Anne Brit Skjæveland Alfhild Storhaug | Sandnes IL | 2:12.70 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Hanne Haugland | IL i BUL | 1.81 |
02 | Anne Brit Skjæveland | Sandnes IL | 1.81 |
03 | Tove Svendby | IL i BUL | 1.78 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Anne Brit Skjæveland | Sandnes IL | 6.08 |
02 | Hilde Sivertsen | Sørild FIK | 6.04 |
03 | Gerd Lise Nybråt | BFG Fana | 5.88 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Solfrid Haug | SK Vidar | 50.86 |
02 | Grethe Norbye | SK Vidar | 50.56 |
03 | Siw Bakken | Asker Skiklubb | 46.60 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Mette Bergmann | Fredrikstad IF | 50.50 |
02 | Jorunn Tangen Hole | IL Sturla | 48.34 |
03 | Marianne Thorsen | Tønsberg FIK | 48.04 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Stine Lerdahl | Minerva | 14.87 |
02 | Grete Gjermshus | Grue | 14.45 |
03 | Mona Holtvedt | IK Tjalve | 14.19 |
Sjukamp
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Anne Brit Skjæveland | Sandnes IL | 5540 |
02 | Kristin Lunner | Aurskog-Høland | 5023 |
03 | Kristin Skjærpe | Sandnes IL | 4614 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Aham Okeke | IL i BUL | 10.73 |
02 | Odd Erik Kristiansen | IL i BUL | 10.91 |
03 | Vidar Jacobsen | IK Tjalve | 10.95 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jarle Løken | Raufoss IL | 21.79 |
02 | Tomm Wisløff | IK Tjalve | 21.84 |
03 | Sigve Haugdahl | Steinkjer FIK | 21.85 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Richard Sandberg Hansen | Lambertseter | 47.61 |
02 | Jens Storhaug | Sandnes IL | 47.85 |
03 | Øyvind Søgaard | Minerva | 48.07 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Atle Douglas | BFG Fana | 1:49.37 |
02 | Kjell Sandgrind | IL Gular | 1:49.46 |
03 | John H. Christensen | Haugesund IL | 1:49.56 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Espen Borge | IK Tjalve | 3:40.35 |
02 | Knut Hegvold | Heimdal IF | 3:42.29 |
03 | Ove Talsnes | IL Gular | 3:43.48 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Truls Nygaard | BFG Fana | 13:45.29 |
02 | Are Nakkim | Moss IL | 13:51.00 |
03 | John Halvorsen | Minerva | 13:54.11 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Truls Nygaard | BFG Fana | 28:51.03 |
02 | Are Nakkim | Moss IL | 29:07.14 |
03 | Jarl Gaute Aase | Egersund IK | 29:09.88 |
Halvmaraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jarl Gaute Aase | Egersund IK | 1:03:17 |
02 | Truls Nygaard | BFG Fana | 1:04:38 |
03 | Oddmund Roalkvam | Sandnes IL | 1:04:54 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Roy Andersen | Tønsberg FIK | 2:19:07 |
02 | Jørn Holmen | Sandnes IL | 2:21:32 |
03 | Atle Fosse | IL Gular | 2:21:37 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Lars Ove Strømø | Minerva | 9:01 |
02 | Frode Stensås | Heimdal IF | 9:04 |
03 | Knut Hegvold | Heimdal IF | 9:07 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Geir Kvernmo | Minerva | 29:22 |
02 | Dag Øxnevad | IL Skjalg | 29:51 |
03 | Jarl Gaute Aase | Egersund | 29:56 |
20 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Nordheggen | Oppegård | 1:06:41 |
02 | Edvard Dahl | Romedal | 1:06:44 |
03 | Pål Corneliussen | BFG Fana | 1:06:47 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Per O. Nicolaisen | IK Tjalve | 14.32 |
02 | Petter Hesselberg | Byåsen IL | 14.34 |
03 | Robert Ekpete | Strindheim IL | 14.38 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Svend Tore Breilid | Lambertseter | 52.58 |
02 | Thor Gjesdal | BFG Fana | 52.72 |
03 | Petter Hesselberg | Byåsen IL | 53.32 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Roger Gjøvaag | IL i BUL | 8:40.54 |
02 | Are Nakkim | Moss IL | 8:40.79 |
03 | Atle Næsheim | Fredrikstad IF | 8:51.94 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Per O. Nicolaisen Vidar Jacobsen Svein Erik Storlien Trond Langeland | IK Tjalve | 41.73 |
02 | Bjørn Olsen Øyvind Alsaker Ole Petter Bakken Trond Haugvaldstad | IL Skjalg | 41.85 |
03 | Jostein Rekkavik Rune Hetland Harald Osland Finn Tore Ødegård | IL Gular | 42.17 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Svend Tore Breilid Marius Rooth Richard Sandberg Hansen Espen Rooth | Lambertseter IF | 3:14.12 |
02 | Erlingur Johannsson Per O. Nicolaisen Bo Breigan Svein Erik Storlien | IK Tjalve | 3:14.63 |
03 | Thorbjørn Schjøtt Thor Gjesdal Per Hermund Høgheim Rune Dolvik | BFG Fana | 3:17.32 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Steinar Økland Kjell Sandgrind Frank Otto Meinseth Ove Talsnes | IL Gular | 15:15.37 |
02 | Trond Syvertsen Bo Breigan Eirik Hansen Espen Borge | IK Tjalve | 15:16.33 |
03 | Kjetil Hildeskor Anfin Rosendahl Roger Gjøvåg Rune Wiker | IL i BUL | 15:16.93 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mikal Heyeraas Vegard Rooth Svend Tore Breilid Richard Sandberg Hansen | Lambertseter IF | 1:53.58 |
02 | Lars Hansen Vidar Jacobsen Tomm Wisløff Espen Borge | IK Tjalve | 1:54.32 |
03 | Trond Knaplund Trond Langeland Atle Hjort-Larsen Erlingur Johannsson | IK Tjalve 2. lag | 1:54.63 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Gisle Ellingsen | IL Gular | 2.19 |
02 | Jan Langøy | Minerva | 2.17 |
03 | Håkon Särnblom | IK Tjalve | 2.17 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Tomm Wisløff | IK Tjalve | 7.38 |
02 | Roar Haugland | BFG Fana | 7.31 |
03 | Magnus Grendal | Hommelvik IL | 7.19 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Alexander Grelland | Indre Østfold | 4.80 |
02 | Bjørn Moss | Sarpsborg IL | 4.70 |
03 | Dag Frode Slkogheim | IF Hellas | 4.70 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Birger S. Nielsen | IL i BUL | 15.28 |
02 | Torstein Dahle | IL i BUL | 15.21 |
03 | Roar Haugland | BFG Fana | 15.05 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Narve Hoff | Aksla IL | 78.54 |
02 | Reidar Lorentzen | IK Tjalve | 78.10 |
03 | Per Erling Olsen | SK Vidar | 72.16 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Olav Jenssen | Urædd | 60.18 |
02 | Svein Inge Valvik | IK Tjalve | 59.70 |
03 | Georg Andersen | IK Tjalve | 57.40 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Georg Andersen | IK Tjalve | 19.99 |
02 | Roar Hoff | Jøa | 17.80 |
03 | Olav Jenssen | Urædd | 17.10 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Otto Rui | Strømmen IF | 62.20 |
02 | Ole Aukland | Fri IL | 59.04 |
03 | Anders Hoff | Minerva | 58.12 |
Tikamp
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Knut H. Gundersen | Kongsberg IF | 7228 |
02 | Trond Skramstad | Kongsberg IF | 6985 |
03 | Gudmund Olsen | IF Hellas | 6818 |
Referanser
- ^ friidrett.no: NM-arrangører hovedmesterskapet Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine., hentet 29. november 2012
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine., hentet 29. november 2012
- ^ Aage Møst (red.) : Raskest, høyest, lengst i 100 år : norsk friidrett 1896-1996., s.322 Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 82-00-22591-7.
- ^ friidrett.no: NM hopp uten tilløp Arkivert 15. desember 2011 hos Wayback Machine., hentet 29. november 2012
- ^ friidrett.no: Halv-Maraton Menn/Half-Marathon Men Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 29. november 2012
- ^ friidrett.no: Maraton Menn/Marathon Men Arkivert 7. oktober 2014 hos Wayback Machine., hentet 29. november 2012
- ^ friidrett.no: NM mangekamp Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 29. november 2012
- ^ friidrett.no: NM stafett Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 29. november 2012
- ^ friidrett.no: 6 km Terrengløp Kvinner Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 29. november 2012
- ^ friidrett.no: 10 km Terrengløp Kvinner
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Jan Hedenstad, Arvid Eriksen (red.) Sportsboken 1987/88, s. 277-87. VG. ISBN 82-90773-00-5.